Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

Wydarzenia związane z wręczeniem odznaki

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Sesja Rady Miejskiej w Bytowie – 14 lipca 2018 r.

17 lipca 2018
W dniu 14 lipca 2018 r. odbyła się sesja Rady Miejskiej w Bytowie, z okazji Dni Bytowa, święta upamiętniającego 672 rocznicę nadania praw miejskich dla Bytowa oraz wręczenia odznaczeń „Odznaki Honorowej Gminy Bytów” dla zasłużonych na rzecz gminy Bytów.
Przed rozpoczęciem sesji rozbrzmiał Hejnał Bytowa w wykonaniu Orkiestry Dętej Bytowskiego Centrum Kultury pod przewodnictwem Pana Jana Steca.
 
Pani Hanna Finster - Wirkus wygłosiła referat pt. „Bytów – miasto otwarte …” wplatając wątki swoich wspomnień:
„Miasta, miasteczka, wsie, czyli miejsca, w których się rodzimy i te, w których dorastamy, te, w których żyjemy i te, z których odchodzimy. Czasem przez całe życie te same, zwykle jednak różne. Niektóre ważniejsze od innych. Czym są i gdzie są?  Myślę, że dla wielu z Państwa, także dla mnie, takim miejscem, taką ważną przestrzenią jest z pewnością Bytów. W moim osobistym, świadomie przeżywanym doświadczeniu pojawia się na początku lat 80. minionego wieku. …”

Pani Hanna Finster - Wirkus w swoim przemówieniu nawiązała również do wielokulturowości Bytowa i do jego kaszubskości. Pokłoniła się również nad pojęciem „bytowskość”:
Jeżeli istnieją pojęcia takie jak polskość czy kaszubskość, to może warto zastanowić się, czy jest coś takiego jak bytowskość. Choć może ten termin nie brzmi językowo najlepiej, to spróbujmy określić, co mógłby znaczyć. Dla mnie bytowskość to element naszej tożsamości, to ciekawość innych, otwartość na świat, to świadomość i szacunek do skomplikowanych losów naszego miasta, to zakochanie w pięknie tej ziemi, duma z jej wyjątkowości. Kiedy myślę o wyróżnianych już za chwilę przez burmistrza ważnych, wielkich i zacnych  mieszkańcach naszej gminy, to właśnie te cechy w nich dostrzegam. To ludzie różnych pasji i profesji. Swoją działalnością, twórczością budują bytowską wspólnotę, imponują swoim przywiązaniem do niezwykłego krajobrazu przyrodniczego, kulturowego i historii naszej ziemi, umiejętnie chwalą się tym przed światem i ocalają przed zapomnieniem i zniszczeniem. Uczmy się od nich!...”

Następnie burmistrz Bytowa Ryszard Sylka podziękował wszystkim wyróżnionym Odznaką Honorową Gminy Bytów „za szczególne zaangażowanie na rzecz naszej małej ojczyzny, która dzięki takim osobom, dzięki takim postawom jak Wasze ciągle rozwija się i sprawia, że życie, mieszkanie i tworzenie na ziemi bytowskiej sprawia nam wiele radości” oraz złożył życzenia wszystkim odznaczonym uczestnikom sesji:
„Wasze przywiązanie do Bytowa promieniuje na nas wszystkich, zwłaszcza na
naszą młodzież, dla której stanowicie wzorzec godny naśladowania.

Życzę Wam wszystkim, przede wszystkim dużo zdrowia i radości z każdego dnia.”
 
Osoby, które zostały wyróżnione Odznaką Honorową Gminy Bytów:
  1. Pani Mirosława Hanasko,
  2. Pan Henryk Czyż,
  3. Pan Jerzy Saldat
  4. Pan Jan Stec,
  5. Pan Kazimierz Rolbiecki,
  6. Pan Wacław Turzyński.
 
Przed uroczystym wręczeniem odznak dla ww. zostały odczytane przez przewodniczącego Rady Miejskiej w Bytowie akty nadania odznak. Zasługi osób odznaczonych zaprezentowali radni Rady Miejskiej w Bytowie: Barbara Kosmowska, Małgorzata Rudnik i Bogdan Adamczyk. Następnie zostały wręczone odznaki przez przewodniczącego Rady Miejskiej w Bytowie Jana Tredera oraz burmistrza Bytowa Ryszarda Sylkę.
 
W tak uroczystej sesji, po raz pierwszy wzięli udział Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk oraz Przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego Jan Kleinschmidt.  Wyróżnieni odznaką w dniu 14 lipca 2018 r. otrzymali również medale pamiątkowe Województwa Pomorskiego.

Burmistrz Bytowa w podziękowaniu za wspieranie licznych inicjatyw Gminy Bytów oraz za przychylność w realizacji wspólnych i oddzielnych zadań inwestycyjnych na pamiątkę obchodów święta Miasta Bytowa, przekazał Marszałkowi tabakierę z herbem Bytowa, „która przekazana Kaszubie znad Bałtyku może łączyć, podobnie jak łączą nas decyzje podjęte przed 20. laty w sprawie utworzenia województwa pomorskiego”.
 
Uroczystość sesji uświetnił występy Orkiestry Dętej Bytowskiego Centrum Kultury pod przewodnictwem Pana Jana Steca.

Liczba odwiedzin: 246
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryNimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Przejdź do: Facebook
Przejdź do: Pozyskane dotacje
Zamknij