Urząd Miejski
w Bytowie

Wiadomości sportowe

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj
Na podium na trzecim miejscu bytowianka Michalina Kurkowska i jej partnerka Oliwia Kosmowska z UKS PowerBad Gniezno - powiększ

Relacja z Krajowego Turnieju w badmintona w Solcu Kujawskim

28 lutego 2022
26 lutego 2022 r. w Solcu Kujawskim odbył się Krajowy Turniej w badmintona dla młodzików i młodzików młodszych.
Na ten turniej po punkty do klasyfikacji Polskiego Związku Badmintona wybrała się sześcioosobowa reprezentacja bytowskiego klubu UKS Dwójka Bytów. Niestety zawodnicy musieli przełknąć gorycz porażek z rywalami z innych klubów. Ogółem wystartowało 140 zawodników z 16 klubów i 5 województw. Zawodnicy z Bytowa rozegrali 35 pojedynków, z czego 12 wygrali i 23 pojedynki przegrali. Najwięcej zwycięstw zanotowała Aleksandra Treder - 5 i Michalina Kurkowska - 4 zwycięstwa.

Bytowski klub badmintowy zdobył tylko jeden medal brązowy w grze podwójnej w kategorii młodzik młodszy dziewcząt, gdzie Michalina Kurkowska ze swoją partnerką Oliwią Kosmowską z UKS PowerBad Gniezno w grupie eliminacyjnej pokonali dwie pary z UKS Iskra Sarbice i UKS Kometka Jastrowie awansując w gronie 14 par do strefy medalowej. W półfinale niestety minimalnie przegrali z parą z UKS Kometa Sianów Sofią Semkło i Matyldą Woźniak w dwóch setach 18:21 i 17:21.

Michalina Kurkowska zagrała jeszcze w kategorii U13 (młodzik młodszy) w grze pojedynczej, gdzie w pierwszej rundzie pokonała Maję Kosakowską z KS Badminton Gdańsk 21:7, 21:6, w drugiej rundzie pokonała Julię Kusz z MLKS Solec Kujawski 21:9, 21:16. Natomiast w ćwierćfinale przegrała z Julią Łukaszewską z UKS Iskra Sarbice 18:21, 9:21. Tym samym uplasowała się ostatecznie na miejscach 5-8. W tej samej kategorii wiekowej młodzik młodszy, ale chłopców zaprezentowali się dwaj bytowiacy Szymon Sylka i Michał Ślepy. Zarówno Szymon jak i Michał w grze pojedynczej nie wygrali żadnego z 4 rozegranych przez nich pojedynków singlowych. Mimo wszystko należy się pochwała zwłaszcza dla Szymona za jego postawę na boisku. Bardzo starał się i chciał wygrać choć jeden pojedynek. Jego gra wyglądała dobrze, jednak rywale byli mocniejsi. Nie wiadomo co będzie w następnych turniejach. Szymon może sprawić miłą niespodziankę wygrywając pojedynki, gdyż widać u niego coraz lepszą grę z turnieju na turniej. Zarówno Szymon jak i Michał uplasowali się na miejscach 17-28.
Również w grze podwójnej, gdzie chłopcy zagrali razem musieli uznać wyższość swoich rywali przegrywając swoje pojedynki z parami z Sarbic, Puszczykowa i Poznania. Niestety zajęli ostatnie 4 miejsce w grupie eliminacyjnej, a ogółem 13 miejsce.
Szymon Sylka spróbował jeszcze swoich sił i umiejętności w grze mieszanej z partnerką Julią Kusz z MLKS Solec Kujawski, niestety też nie udało się wygrać żadnego z pojedynków i chłopiec odpadł w grupie eliminacyjnej.

W kategorii młodzik U15 do Solca Kujawskiego wybrały się trzy zawodniczki z bytowskiego klubu. Najlepiej zaprezentowała się Aleksandra Treder, która choć nie zdobyła tym razem żadnego medalu, to jej gra mogła się podobać. Zwłaszcza w grze pojedynczej, gdzie Ola zdecydowanie w grupie eliminacyjnej pokonała swoje dwie rywalki i bez większych problemów awansowała do ćwierćfinału. Tam spotkała się z Anną Lange z KS Badminton School Gdynia. W pierwszym secie zdecydowanie grę poprowadziła rywalka z Gdyni wygrywając 21:13. Zaś w drugim secie to zawodniczka z Bytowa starała się dyktować warunki na boisku. Niestety pod koniec drugiego seta nasza zawodniczka doznała kontuzji, ale koniecznie chciała dokończyć mecz. Ostatecznie wygrała drugiego seta 21:17. Decydujący o wejście do półfinału trzeci set rywalka wykorzystała, że bytowianka kuleje i zdecydowanie wygrała pojedynek 21:11. Należą się brawa dla Oli za wolę walki i że nie chciała oddać pojedynku pomimo kontuzji. Ostatecznie Ola uplasowała się w grze pojedynczej na miejscach 5-6.

We wcześniejszych pojedynkach Aleksandry Treder w grze podwójnej z Nadią Złotoś z Sportowej Politechniki Gdańsk po wygraniu jednego pojedynku musieli później uznać wyższość pary rozstawionej z nr 1 Zofią Szul z MKB Lednik Miastko i Leną Szablowską ze Sportowej Politechniki Gdańsk. Przegrały minimalnie w trzech setach 11:21, 21:19, 17:21 i zajęły w turnieju miejsce 4-6. W grze mieszanej Aleksandra Treder zagrała z Maciejem Wiorkiem z UKS Kometa Sianów. Niestety tu również parze bytowsko-sianowskiej nie powiodło się grze. Wygrali jeden pojedynek, a drugi przegrali zajmując miejsce 5-8.

Dwie inne bytowskie zawodniczki Natalia Kosmacińska i Magdalena Krüger, niestety w grze pojedynczej nie potrafiły wygrać ani jednego pojedynku i uplasowały się na miejscu 13-18. Natomiast w grze podwójnej, gdzie zagrały razem miały do rozegrania w grupie eliminacyjnej dwa pojedynki. Jeden przegrały, zaś w drugim pojedynku otrzymały walkowera. Nie premiowalo ich to jednak do dalszej walki w turnieju. W grze mieszanej zarówno Natalia Kosmacińska grając wspólnie z Mateuszem Widzgowskim z UKS Przemysł Poznań jak i Magdalena Krüger z partnerem Marcinem Dymowskim również z UKS Przemysł Poznań nie odnotowały wartościowych pojedynków. Jedynie para Magda Krüger z Marcinem Dymowskim wygrała na parę Natalia Kosmacińska z Mateuszem Widzgowskim w trzech setach. Co dało tym parom i tak brak awansu do dalszych gier. Zawodnicy odpadli w grupie eliminacyjnej.

Jak podsumował ten turniej vice prezes klubu Krzysztof Treder: widać poprawę w grze u Szymona Sylki, zaś Aleksandra Treder zasłużyła choć na jeden medal w tym turnieju. Michalina Kurkowska zaprezentowała się jak zwykle bardzo dobrze w turnieju pomimo młodego wieku i zdobyła dla Bytowa jedyny brązowy medal. Pozostałych zawodników czeka jeszcze dużo pracy na treningach, aby wygrywali pojedynki na takich turniejach.