Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

Miejsca pamięci

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Pomnik poświęcony bytowskim Żydom

Kategoria: Miejsca pamięci
Adres: Bytów
8 listopada 2013 r. o godz. 12.00 przy ul. Młyńskiej w Bytowie odbyło się oficjalne odsłonięcie pomnika poświęconego bytowskim Żydom w 75. rocznicę zniszczenia miejscowej synagogi.

Realizacją projektu zajmował się Komitet Upamiętnienia Społeczności Żydowskiej Ziemi Bytowskiej, który ma na celu przypominanie o mieszkającej tutaj żydowskiej mniejszości, współtwórzącej wielokulturowy obraz przedwojennego Bytowa. Pracami Komitetu przewodniczył prof. Cezary Obracht-Prondzyński, który przed obeliskiem wygłosił krótką informację na temat inicjatywy i przebiegu powstawania pomnika.

Autorem projektu pomnika jest Krzysztof Bogusławski, który na obelisku umieścił tablicę z napisem „Pamięci Społeczności Żydowskiej Ziemi Bytowskiej” w trzech językach - polskim, niemieckim i angielskim.

Po uroczystości odbyło się spotkanie w Klubie Jaś Kowalski, w trakcie którego dr Mirosława Borzyszkowska-Szewczyk zaprezentowała referat O historii bytowskich żydów i dokumentacji ich losów.


Liczba odwiedzin: 204
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryNimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Przejdź do: Facebook
Zamknij