Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

Urząd Miejski
w Bytowie


Most nad Borują

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Otwarcie zabytkowego mostu oraz odsłonięcie figurki św. Jerzego

2 maja 2019
30 kwietnia 2019 r. odbyło się oficjalne otwarcie zabytkowego mostu kolejowego nad rzeką Borują oraz uroczystość odsłonięcia figurki św. Jerzego na cmentarzu poewangelickim przy ul. Kardynała Josyfa Slipyja w Bytowie.
O godzinie 11:00 przy wejściu na most gospodarz miasta Ryszard Sylka wraz z przedstawicielami samorządów lokalnych wyższych szczebli:  Starostwa Powiatowego – Leszka Waszkiewicza oraz Sejmiku Województwa Pomorskiego – Jana Kleinszmidta oficjalnie otworzyli zabytkowy most kolejowy nad rzeką Borują. Dzieci z miejscowego przedszkola również miały możliwość przecięcia symbolicznej wstęgi oraz zaproszenia zebranych gości do przejścia i podziwiania świetności zrewitalizowanego zabytku.

Renowacja zabytkowego kolejowego mostu nad Boruja w Bytowie była długo wyczekiwaną inwestycją przez bytowiaków. Ceglano-kamienna konstrukcja, będąca perełką architektoniczną rodem z XIX w. przeszła gruntowną przebudowę. Wybudowany pod koniec XIX wieku nad rzeką Borują wiadukt, miał służyć powstającej linii kolejowej do Miastka. Jednak już po zakończeniu prac poprowadzono tory zaledwie kilkaset metrów od pierwotnych planów. Na filarach mostu widnieją herby Prus, Pomorza, Bytowa oraz niemieckich kolei.

W dalszej części zaplanowanego programu, goście kierowali się na teren cmentarza poewangelickiego przy ul. Kardynała Josyfa Slipyja w Bytowie, który był jednym z elementów całościowego projektu współfinansowanego ze środków europejskich.

O godz. 11:30 rozpoczęto uroczystości związane z odsłonięciem figurki św. Jerzego. Została ona usytuowana na terenie byłego cmentarza poewnagelickiego, w otoczeniu kościoła św. Jerzego, w miejscu, gdzie niedawno powstało lapidarium.  Autorem figurki jest p. Grzegorz Łagowski z pracowni wrocławskiej. Postać św. Jerzego została ukazana jako postać średniowieczna, walcząca z wężem.

Św. Jerzy urodził się w III wieku w Kapadocji. Jako ochotnik wstąpił do legionów rzymskich, gdzie szybko piął się po szczeblach militarnej kariery i doszedł do rangi wyższego oficera. Za rządów Dioklecjana, w czasach prześladowań chrześcijan, św. Jerzy odmówił złożenia ofiary bóstwom rzymskim lub, jak podają inne źródła, odmówił mordowania chrześcijan. Ujawnił tym samym swoją wiarę w Jezusa Chrystusa i wydał się na tortury. Po długotrwałych męczarniach św. Jerzy został zabity 23 kwietnia ok. 303 roku pod murami miasta Nikomedia.
 
Dzisiaj św. Jerzy jest często przedstawiany jako pogromca smoka. Dlaczego?
 
Otóż stało się tak za sprawą legendy, która przywędrowała do Europy podczas krucjat. Według niej św. Jerzy uratował księżniczkę oraz całe miasto Silene przed prześladowaniem smoka. Dokonał tego dzięki swej odwadze, ale przede wszystkim wierze. Znak krzyża uczyniony przed walką przyczynił się do zwycięstwa nad smokiem oraz do porzucenia przez ludność miasta pogaństwa.
 
W całej tej opowieści fikcja przeplata się z faktami historycznymi. Często nie wiadomo gdzie jest między nimi granica i co jest prawdą, ale jedno jest na pewno prawdziwe - przesłanie, aby walczyć ze swoimi słabościami oraz pielęgnować w sobie dobro.
 
Zapewne z tego powodu św. Jerzy jest patronem wielu krajów, miast, zgromadzeń zakonnych, zawodów (m. in. górników, żołnierzy, rolników, kowali, bednarzy, artystów), a także skautów i harcerzy. W ikonografii św. Jerzy przedstawiony jest jako rycerz w średniowiecznej zbroi, który zabija mieczem lub lancą smoka. Jego sylwetka jest symbolem męstwa oraz zwycięstwa nad smokiem, czyli nad tym co złe. Życie św. Jerzego, zarówno to prawdziwe, jak i to przedstawione w legendzie, nawołuje nas wszystkich do wierności swoim ideałom i do nieustannego zwalczania smoka, czyli zła i własnych słabości w sobie. To dlatego dzisiaj tu jesteśmy, żeby upamiętnić tą niezwykłą postać i jednocześnie pokazać, że harcerstwo to nie tylko, jak mówi obiegowe przysłowie, „bieganie w krótkich spodenkach po lesie”, ale przede wszystkim wychowanie i samorozwój.

Całość odsłonięcia miała charakter komendy harcerskiej. Po wprowadzeniu pocztów sztandarowych, zameldowaniu drużyn oraz odśpiewaniu Hymnu Harcerskiego nastąpiło odczytanie harcerskiego rozkazu, czyli apelu harcerskiego, po czym przywitano zgromadzonych gości. Przedstawiciel harcerzy przedstawił rys historyczny oraz znaczenie św. Jerzego dla skautów i harcerzy. Burmistrz Ryszard Sylka przy asyście harcerzy odsłonił figurki św. Jerzego, złożył kwiaty oraz znicz przy lapidarium. Poświęcenia figurki dokonali ks. Roman Malinowski z Parafii Greckokatolickiej św. Jerzego w Bytowie, ks. Wojciech Froehlich z Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Słupsku, ks. mgr Krzysztof Szary z Parafii pw. Świętego Filipa Neri oraz ks. Krzysztof Gąsecki z Parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Jana Chrzciciela w Bytowie. Wiersz pt. „Cokół i most” własnego autorstwa przedstawił Andrzej Szczepanik. Burmistrz Bytowa Ryszard Sylka podziękował wszystkim za przybycie i organizację oraz powiedział kilka słów nt. projektu. Uroczystość zakończyła się komendą harcerską oraz odprowadzeniem pocztów sztandarowych.

COKÓŁ I MOST
Odsłonięcie pomnika ŚW. JERZEGO w Bytowie
 
Wdzięczność i mądrość gdy idą w parze
Sprawiają cuda jak prośby wymodlone w chwilach zwątpienia
Ze szczelin czasu wypływa wtedy człowiecza wola czynienia
Budowy, naprawy i wiary w skuteczne zwycięstwo
 
Stawiamy Cię dzisiaj na cokole Święty Rycerzu Nadziei
Na chwałę dobra by złączyć nasze serca i dusze
Z wdzięczności żeś sił nam dodawał w budowaniu
Podpowiedz czasem jak zgłębić myśli by ślad pozostawić
 
Spójrz - Twój Kościół Na Górze nadal wypełniony
Pełen wieków minionych myśli i modłów o spełnienie
Popatrz na Lapidarium cmentarne tchnące historią sekretną
Pełną ran zabliźnionych w marmurowych literach
I różnojęzycznych słowach pacierzy wyrytych w kamieniach

A wokół życie innością zadziwia naród prosty wolności łaknący
Dumni i zatraceni w marszu ku nowemu
Budujemy mosty sił nie szczędząc by złączyć dwa brzegi
Przecinamy wstęgi tworząc naszą historię dla tych którzy po nas
 
Kwiecień 2019 r.                                           Andrzej Szczepanik

Most kolejowy nad rzeką Borują zrewitalizowany został w ramach projektu pn. Renowacja zabytkowego mostu na rzece Boruji oraz iluminacja średniowiecznego zamku wraz z zagospodarowaniem historycznego otoczenia w miejscowości Bytów, dofinansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Liczba odwiedzin: 3679
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góry



Nimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Przejdź do: Facebook
Przejdź do: Pozyskane dotacje
Zamknij