Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

Galeria zdjęć

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Obchody Narodowego Święta Trzeciego Maja 2017

Uroczysta sesja Rady Miejskiej w Bytowie w związku z obchodami Święta Narodowego Trzeciego Maja była znakomitym momentem do wręczenia dziesięciu zasłużonym Bytowianom Odznaki Honorowej Gminy Bytów.
Tegoroczne obchody Święta Trzeciego Maja rozpoczęła uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Katarzyny w Bytowie. Następnie zgromadzeni udali się na zamek, gdzie o godz. 11:00 podczas sesji Rady Miejskiej w sali wystaw czasowych po raz pierwszy nadano Odznaki Honorowe Gminy Bytów.

Burmistrz Bytowa Ryszard Sylka mówił, że odznaka - oprócz nadania honorowego obywatelstwa - ma być formą podziękowania tym wszystkim, którzy przyczyniają się do rozwoju miasta i jego społeczności. Razem z radnymi uznali, że medal nadawany przez Radę Miejską będzie miał odpowiednią rangę i w ten sposób wyrazi wdzięczność wobec tych, którzy mają swój większy wkład na rzecz rozwoju gminy Bytów i jej promocji.

Zaszczytne wyróżnienie otrzymali:
  1. Inga Mach
  2. Wacław Pomorski
  3. Roman Szymański
  4. Maria Cielecka
  5. Leon Gawron
  6. ksiądz Stanisław Roszak
  7. Michał Kapeluch
  8. Irena Kołakowska
  9. Helena Wartel
  10. Maria Prondzińska
Ważnym wydarzeniem podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Bytowie, która odbyła się 3 maja 2017 r. na zamku było wręczenie odznaki honorowej "Zasłużony dla Kultury Polskiej" przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odznaczenie otrzymali Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca "Bytów" oraz Jan Stec.
Nagrody wręczył wicewojewoda pomorski Mariusz Łuczyk. Oprócz medalu nagrodzeni otrzymali legitymację.

Jan Stec – w roku 2015 obchodził 50-lecie pracy zawodowej, związanej z kształceniem muzycznym dzieci i młodzieży ziemi bytowskiej. Przez cały ten okres ściśle związany był z działalnością Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Bytów”, będąc w nim muzykiem, aranżerem i kierownikiem. W ramach Bytowskiego Centrum Kultury prowadzi: indywidualną naukę gry na keyboardzie, trąbce i perkusji; zajęcia z solistami, zespołami wokalnymi – GAMES i instrumentalnymi – BIG BAND; kieruje Młodzieżową Orkiestrą Dętą. Wykształcił i wychował wiele pokoleń muzyków i miłośników muzyki. Jego uczniowie są dziś znamienitymi wirtuozami, koncertującymi na scenach krajowych i świata, np. Jerzy Główczewski – saksofon, Wykładowca Katedry Twórczości i Interpretacji Jazzowej Akademii Muzycznej w Katowicach, czy Jerzy Jeszke – śpiewak o międzynarodowej renomie. Wielokrotnie wyróżniany i nagradzany przez instytucje kultury, samorząd i władze centralne, m.in. srebrny Krzyż Zasługi (1986 rok).

Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca „Bytów” upowszechnia kulturę, przekazuje ją młodemu pokoleniu, zachęca do zachowania rodzimego języka i tradycji. Grupa prezentuje oryginalne tańce kaszubskie, jak również programy ogólnopolskie. Jest ambasadorem kultury kaszubskiej w kraju i zagranicą. W okresie swojej przeszło 70-letniej działalności zespół dał ponad 3500 koncertów w kraju i poza granicami. Zespół jest laureatem wielu festiwali w Gdańsku, Koszalinie, Chojnicach, szczecinie, Słupsku. Bral udział w prestiżowych festiwalach w Europie (Europeade): Frankenberg (Niemcy), Turyn (Włochy), ponadto koncertował w Bułgarii (Chabrowo), na Węgrzech, Rosji (Archangielsk), na Ukrainie (Zaleszczyki, Tarnopol, Kremienczuk, Poltawa), Holandiii (Vert, Celno), Niemczech (Templin, Neubrandenburg, Waldkraiburg, Erlangen, Łużyce, Monachium, Rinteln, Brema, Hamburg), na Litwie (Jurbask) oraz Turcji (Iskenderun, Kirikhan, Arsuz, Yayadaga, Samandag, Antakya). Wielokrotnie występował przed kamerami telewizji polskiej i niemieckiej. Uhonorowany wieloma dyplomami, odznaczony medalami: Karwowskiego, Stolema oraz Krzyżem Kawalerskim. Zespół działa przy Bytowskim Centrum Kultury w Bytowie. Od wielu lat kierownikiem zespołu jest Jan Stec, a choreografem Joanna Jeśmontowicz.
Michał Kapeluch - powiększ
Irena Kołakowska - powiększ
Maria Cielecka - powiększ
Inga Mach - powiększ
Helena Wartel - powiększ
Wacław Pomorski - powiększ
Leon Gawron - powiększ
Roman Szymański - powiększ


Liczba odwiedzin: 318
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryNimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Przejdź do: Facebook
Przejdź do: Pozyskane dotacje
Zamknij