Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

Kalendarz wydarzeń

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj
{n_title2}

Obchody 100-lecia powstania Związku Polaków w Niemczech - marsz

18 maja 2022
Przeróżne wydarzenia rocznicowe odbywają się w ciągu całego roku i mają bardzo szeroki zasięg, bowiem dotyczą wszystkich regionów, które przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości znajdowały się w państwie niemieckim.
Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie, jako jeden z wiodących partnerów w województwie pomorskim, przygotuje wystawę okolicznościową dotyczącą działalności ZPwN, która będzie prezentowana w różnych miejscach województwa, a także poza nim.

Obchody organizowane przez muzeum będą odbywać się w Bytowie oraz w Płotowie, gdzie istnieje Muzeum Szkoły Polskiej i Zagroda Styp-Rekowskich.

18 maja 2022 r. odbędzie się w Bytowie „Marsz na Bytów”. Jest to steatralizowana rekonstrukcja wydarzenia z 1920 roku, kiedy Kaszubi z parafii niezabyszewskiej i ugoskiej na czele z Bernardem Werrą, Janem Styp-Rekowskim, Antonim Szroederem, przyszli do Bytowa i złożyli deklarację niezgody i sprzeciwu na pozostawienie ziemi bytowskiej w państwie niemieckim.

W tym roku zbiórka, tak jak w poprzednich edycjach, odbędzie się na parkingu przy ul. Wolności o godz. 10:45. Później uczestnicy przejdą ulicą Podzamcze na bytowski rynek, a nie jak poprzednio pod siedzibę landrata, gdzie obecnie mieści się Przedszkole nr 1.

Na rynku odbędzie się inscenizacja wydarzeń sprzed ponad 100 lat, którą przedstawią uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Bytowie. Okolicznościowe słowo wygłosi prof. Cezary Obracht-Prondzyński, a także potomkowie polskich działaczy patriotycznych. Na zakończenie w niebo wypuszczonych zostanie 100 baloników.

Tego dnia na rynku pojawi się wystawa pt. "1922-2022. Związek Polaków w Niemczech. Ludzie. Idee. Pamięć".

Kolejnym wydarzeniem będzie konferencja naukowa poświęcona polskiemu szkolnictwu w Niemczech, która odbędzie się 28 maja 2022 r. w Zagrodzie Styp-Rekowskich w Płotowie.

W ramach obchodów przygotowano także lekcje muzealne dotyczące ZPwN:
  • "Bernard Werra - wielki zapomniany w walce o niepodległość",
  • "Związek Polaków w Niemczech na terenie Kaszub",
  • "Nowa Września".
Scenariusze lekcji opublikowane są także na stronie muzeum, z nadzieją na ich wykorzystanie przez inne instytucje.

Przez cały czas czynne jest Muzeum Szkoły Polskiej w Płotowie, mieszczące się w przedwojennej szkole, gdzie zapoznać się można z historią polskiej mniejszości na Ziemi Bytowskiej.

Liczba odwiedzin: 278
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryNimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Przejdź do: Facebook
Przejdź do: Pozyskane dotacje
Zamknij