Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

Urząd Miejski
w Bytowie


Kalendarz wydarzeń

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj
{n_title2}

Marsz na Bytów 1920

17 maja 2024, 09:30
Dyrektor Muzeum Zachodniokaszubskiego zaprasza mieszkańców ziemi bytowskiej, nauczycieli, uczniów i wszystkich zainteresowanych do udziału w inscenizacji marszu Kaszubów na Bytów z 1920 r.
V inscenizacja wydarzeń z 1920 r. rozpocznie się w piątek, 17.05.2023 r. o godz. 9:30 wymarszem z parkingu przy ul. Wolności w Bytowie. Manifestacja zakończy się ok. godz. 11:00 na rynku.

A co się wtedy wydarzyło?
Kaszubi sprzeciwili się przebiegowi granicy państwa, jaką wyznaczono po I wojnie światowej.
Większa część dzisiejszego powiatu bytowskiego znalazła się na terenie Niemiec. 16 maja, gdy w Bytowie przebywała Międzynarodowa Komisja Graniczna, kilkuset mieszkańców parafii ugoskiej i niezabyszewskiej przyszło manifestować swoje niezadowolenie. To wydarzenie umownie nazywane jest ”Marszem na Bytów”.

Liczba odwiedzin: 508
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryNimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Przejdź do: Facebook
Przejdź do: Pozyskane dotacje
Zamknij