Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

Aktualności

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Konkurs „Méster Bëlnégò Czëtaniô” 2021

24 listopada 2021
W piątek 19 listopada 2021 r. w Pracowni Orange w Bibliotece Miejskiej w Bytowie wyłoniono powiatowych mistrzów czytania w języku kaszubskim w VIII edycji Konkursu „Méster Bëlnégò Czëtaniô”. 10 grudnia pojadą oni do Wejherowa walczyć o nagrody w finale regionalnym.
W tym roku w konkursie wzięło udział aż dwudziestu uczestników, którzy rywalizowali ze sobą w pięciu kategoriach wiekowych. Jury w składzie dr Łukasz Zołtkowski, Katarzyna Kozłowska i Jaromir Szroeder oceniało: czystość i poprawność wymowy, prawidłowe akcentowanie w obrębie wyrazów i większych całości składniowych, melodię wymowy oraz swobodę wypowiedzi.

Ideą konkursu jest przede wszystkim rozbudzenie wśród czytelników pasji do czytania w języku kaszubskim, popularyzacji literatury kaszubskiej, a także doskonalenie umiejętności posługiwania się tymże językiem.
 
Lista obowiązujących w tym roku lektur:
1. dla uczniów klas I-III
Ewa Warmowska, Dzéń za dnia, Bącka Huta 2008; wiersze: Jak tósz z kòtã, Jiwer z pùpką, Mòwa, Mój janiółk, Na dobranoc, Redosc, Taczi knôpik, Wiesołi swiat 
 
2. dla uczniów klas IV-VI
Róman Drzéżdżón, Mariolka i ji przigòdë, Gduńsk 2017, Dzél 1–3
 
3. dla uczniów klas VII-VIII
Alan A. Milne, Miedzwiôdk Pùfôtk, w przekł. Bòżenë Ùgòwsczi, Gduńsk 2015, Dzél I-II
 
4. dla uczniów szkół ponadpodstawowych
Florión Cenôwa, Rozmòwa Pòlôcha z Kaszëbą, Gdańsk 2007, s. 126-140
 
5. dla osób dorosłych
Stanisłôw Janka, Psë, Gdańsk 2015.
 
Po wysłuchaniu wszystkich uczestników i obradach, jury przyznało następujące miejsca w poszczególnych kategoriach:
 
Uczniowie szkół podstawowych kl. I-III:
I miejsce Natalia Świątek Brzezińska – SP w Brzeźnie Szlacheckim
II miejsce Milena Mucha – SP w Łubnie
III miejsce Natalia Rymaszewska – SP 1 w Bytowie
 
Uczniowie szkół podstawowych kl. IV-VI:
I miejsce Nicole Piątek – SP w Łubnie
II miejsce Weronika Żmuda Trzebiatowska – SP w Brzeźnie Szlacheckim
III miejsce Łucja Siedlecka – SP Kołczygłowy
 
Uczniowie szkół podstawowych kl. VII-VIII:
I miejsce Patrycja Zblewska – SP w Tuchomiu
II miejsce Izabella Kossak Główczewska – SP w Brzeźnie Szlacheckim
III miejsce Julia Majchrowska – SP w Tuchomiu
 
Uczniowie szkół ponadpodstawowych:
I miejsce Paweł Stoltmann – LO w Bytowie
II miejsce Natalia Świątek Brzezińska – LO w Bytowie
III miejsce Hubert Durbas – ZSP w Bytowie
 
Dorośli:
I miejsce Olga Kuklińska
 
Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.

Organizatorem głównym konkursu jest Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Organizatorzy konkursu w Bytowie: Gmina Bytów, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Bytowie i Biblioteka Miejska w Bytowie.
 
Więcej zdjęć na Facebooku

Liczba odwiedzin: 173
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góry



Nimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Przejdź do: Facebook
Zamknij