Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

Koronawirus

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Jak postępować z odpadami na kwarantannie oraz izolacji?

13 listopada 2020
Opracowanie wytycznych związane jest z koniecznością zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania zachorowań na COVID-19.

Jak postępować z odpadami na kwarantannie?
(Przebywa w niej osoba, która miała kontakt z osobą chorą na koronowirusa)

 
Przede wszystkim trzeba pamiętać, że osoby skierowane na kwarantannę przez Sanepid w żadnym razie nie powinny wychodzić z domu nawet z odpadami. Należy stosować się do poniższych wytycznych:
  • na kwarantannie prowadzimy segregację odpadów (papier, szkło, tworzywa sztuczne, bio, odpady zmieszane)
  • należy umieścić odpady w podwójnym worku i w miarę możliwości worek zewnętrzny spryskać preparatem wirusobójczym,
  • zapełnić worek odpadami do 3/4 jego pojemności i nie zgniatać zawartości,
  • zaleca się odczekanie 72 godzin zanim przekaże się worek z odpadami do odbioru,
  • po zapełnieniu worka zawiązać worek i po ustaleniu z osobą (np. z sąsiadem/członkami rodziny) wynoszącą odpady z miejsca kwarantanny wystawić worek z pomieszczenia, w którym przebywa osoba będąca w kwarantannie,
  • worek/i z odpadami należy przenieść w rękawiczkach do miejsca przeznaczonego do gromadzenia odpadów i umieścić w odpowiednim pojemniku.
Do przenoszenia odpadów należy używać rękawiczek ochronnych i/lub dezynfekować ręce.
Odpady, których nie można łączyć z innymi odpadami (tj. zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte baterie i akumulatory, zużyte świetlówki) powinny być pozostawione w domu w czasie kwarantanny i przekazane do PSZOK, kiedy będzie można opuścić miejsce kwarantanny.
 
 
Jak postępować z odpadami na izolacji?
(Przebywa w niej osoba, która ma pozytywny wynik koronowirusa)
 
Podczas izolacji nie prowadzimy segregacji odpadów, wszystkie odpady wytworzone podczas izolacji wyrzucamy do odpadów zmieszanych (jest to jedyny przypadek braku segregacji odpadów).
 
Zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej odpady od osób będących w izolacji po 9 dniach przestają stanowić zagrożenie. W związku z tym zabrania się oddania odpadów firmie odbierającej odpady komunalne przed upływem 9 dni od dnia zamknięcia worka z odpadami segregowanymi lub 9 dni od dnia umieszczenia odpadów zmieszanych w pojemniku przeznaczonym do zbierania odpadów komunalnych.  
 
Urząd Miejski w Bytowie realizuje w każdy piątek wywóz odpadów od osób przebywających w izolacji zamieszkałych na terenie gminy Bytów. Pracownik urzędu dzień wcześniej skontaktuje się telefonicznie i ustali indywidulanie godzinę odbioru odpadów z osobami przebywającymi w izolacji.
Z racji, iż liczba zakażonych jest bardzo duża w pierwszej kolejności odbierane są odpady od osób zamieszkałych na nieruchomościach wielorodzinnych, w których brakuje fizycznych możliwości na przechowywanie odpadów przez 9 dni. Mieszkańców domków jednorodzinnych prosi się o przetrzymanie odpadów przez 9 dni po czym należy wystawić je wg aktualnego harmonogramu odpadów zmieszanych. W sytuacji wyjątkowej, kiedy mieszkaniec domku jednorodzinnego nie jest w stanie przechować tych odpadów 9 dni proszony jest o kontakt z Urzędem Miejskim w Bytowie (Wydział Spraw Rolnych i Ochrony Środowiska – telefon 59 822 89 05). 

Stosowanie się do powyższych zasad pozwoli na ograniczenie rozprzestrzeniania się epidemii oraz przyczyni się do zapewnienia bezpieczeństwa pracowników odbierających odpady.

Liczba odwiedzin: 135
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryNimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Przejdź do: Facebook
Przejdź do: Pozyskane dotacje
Zamknij