
Aktualności
- Jesteś tutaj:
- Strona główna
- Dla mieszkańca
- Aktualności
Informacja z realizacji zadania
12 grudnia 2017
W dniach 6-8 grudnia 2017 roku podopieczni Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnych „Pomóż mi” w Bytowie wzięli udział w wycieczce do Gdańska i Bydgoszczy. Wycieczka była przygotowywana przez dłuższy czas przez uczestników w ramach programu "Czas zmarnowany nie istnieje we wspomnieniach oraz "Z rękodziełem w tle".
Wyjazd zaplanowano na grudzień, dlatego pierwszy dzień rozpoczęto wizytą w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Tu uczestnicy mogli przybliżyć sobie historię jakże bolesną i niezbyt odległą dwóch polskich grudniów - Grudnia '70 oraz stanu wojennego. Oprócz tego zwiedzili wystawę stałą dedykowaną historii Solidarności i ruchom opozycyjnym, które doprowadziły do przemian demokratycznych w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Ponadto zwiedzili ul. Długą i spacerowali nad Motławą, gdzie spotkali Św. Mikołaja. W tym dniu do Gdańska przyjechała ciężarówka Coca – Coli, dzięki czemu uczestnicy mogli zrobić sobie zdjęcie z Mikołajem na tle legendarnej ciężarówki z reklamy tego napoju sprzed 30 lat.
Natomiast w Bydgoszczy mieli możliwość spotkania z Mikołajem, podczas którego poznali tradycje i zwyczaje świąteczne. W Muzeum Narodowym wzięli udział w zajęciach edukacyjnych "Czas przemian. Malarstwo europejskie końca XIX i początku XX w". W trakcie zajęć mogli poznać wielkie dzieła i wybrane kierunki w malarstwie na przełomie wieków, dzięki czemu nauczyli się rozpoznawać takie nurty jak: impresjonizm, koloryzm, fowizm, futuryzm, kubizm, surrealizm, abstrakcja geometryczna, informel czy pop-art. Ponadto zapoznali się z utworami muzycznymi powstałymi w oparciu o obrazy znajdujące się w Galerii Sztuki Nowoczesnej. Kolejną niesamowitą atrakcją był udział w zajęciach "W mieście nad Brdą. Dzieje Bydgoszczy". Podczas zajęć, w oparciu o wystawę „Od Starego Rynku do Placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy”, została przedstawiona historia Bydgoszczy od momentu nadania miastu praw lokacyjnych aż do wybuchu II wojny światowej.
Ostatnią muzealną atrakcją była wizyta w Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy, gdzie zostały zaprezentowane eksponaty i akcesoria związane z utrzymywaniem higieny przez człowieka, a w szczególności historię produkcji i używania mydła. Podczas lekcji muzealnej uczestnicy poznali dzieje higieny osobistej na przełomie lat. Zobaczyli jak powstał prysznic oraz w jaki sposób prano ubrania. W muzeum obejrzeli m.in. średniowieczną łaźnię, XIX-wieczny pokój kąpielowy, urządzenia służące do mycia i kąpieli (m.in. pierwszą przenośną ubikację), żeliwne wanny z XIX wieku, szczotki z końskiego włosia do szorowania ciała, maglownice, pralki, suszarki oraz bogatą kolekcję mydeł z różnych zakątków świata i Europy oraz form do ich produkcji. Na kończących wizytę warsztatach własnoręcznie wykonali mydło i czekoladę.
Wszyscy uczestnicy wycieczki zgodnie stwierdzili, że okazała się ona strzałem w dziesiątkę. Najfajniejszy był fakt, że sami zaplanowali kolejne atrakcje i konsekwentnie realizowali program. Na zakończenie intensywnego zwiedzania zrelaksowali się w Multikinie na filmie „Listy do M”.
Wycieczka realizowana była przy wsparciu finansowym Powiatu Bytowskiego i Gminy Bytów.
Natomiast w Bydgoszczy mieli możliwość spotkania z Mikołajem, podczas którego poznali tradycje i zwyczaje świąteczne. W Muzeum Narodowym wzięli udział w zajęciach edukacyjnych "Czas przemian. Malarstwo europejskie końca XIX i początku XX w". W trakcie zajęć mogli poznać wielkie dzieła i wybrane kierunki w malarstwie na przełomie wieków, dzięki czemu nauczyli się rozpoznawać takie nurty jak: impresjonizm, koloryzm, fowizm, futuryzm, kubizm, surrealizm, abstrakcja geometryczna, informel czy pop-art. Ponadto zapoznali się z utworami muzycznymi powstałymi w oparciu o obrazy znajdujące się w Galerii Sztuki Nowoczesnej. Kolejną niesamowitą atrakcją był udział w zajęciach "W mieście nad Brdą. Dzieje Bydgoszczy". Podczas zajęć, w oparciu o wystawę „Od Starego Rynku do Placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy”, została przedstawiona historia Bydgoszczy od momentu nadania miastu praw lokacyjnych aż do wybuchu II wojny światowej.
Ostatnią muzealną atrakcją była wizyta w Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy, gdzie zostały zaprezentowane eksponaty i akcesoria związane z utrzymywaniem higieny przez człowieka, a w szczególności historię produkcji i używania mydła. Podczas lekcji muzealnej uczestnicy poznali dzieje higieny osobistej na przełomie lat. Zobaczyli jak powstał prysznic oraz w jaki sposób prano ubrania. W muzeum obejrzeli m.in. średniowieczną łaźnię, XIX-wieczny pokój kąpielowy, urządzenia służące do mycia i kąpieli (m.in. pierwszą przenośną ubikację), żeliwne wanny z XIX wieku, szczotki z końskiego włosia do szorowania ciała, maglownice, pralki, suszarki oraz bogatą kolekcję mydeł z różnych zakątków świata i Europy oraz form do ich produkcji. Na kończących wizytę warsztatach własnoręcznie wykonali mydło i czekoladę.
Wszyscy uczestnicy wycieczki zgodnie stwierdzili, że okazała się ona strzałem w dziesiątkę. Najfajniejszy był fakt, że sami zaplanowali kolejne atrakcje i konsekwentnie realizowali program. Na zakończenie intensywnego zwiedzania zrelaksowali się w Multikinie na filmie „Listy do M”.
Wycieczka realizowana była przy wsparciu finansowym Powiatu Bytowskiego i Gminy Bytów.























