Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

Aktualności

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Grand Prix Polski - 18. Otwarty Warszawski Festiwal Badmintona

6 grudnia 2021
Grand Prix Polski w badmintonie dla juniorów i młodzików odbył się w dniach 3-5.12.2021 r. w Wesołej k/ Warszawy. Na ten turniej zostało zgłoszonych 174 zawodników z całej Polski oraz goście z Czech i Ukrainy.
Rozegrano na 4 boiskach 238 pojedynków. Ostatecznie z różnych powodów kilkunastu zawodników wycofało się z turnieju i ich pojedynki zostały zweryfikowane jako walkowery. W tych Grand Prix Polski uczestniczyła dwójka zawodników z UKS Dwójka Bytów junior Paweł Szach oraz młodziczka Aleksandra Treder. 

Najbardziej liczną kategorią była kategoria młodziczek w grze pojedynczej, w której występowała Aleksandra Treder. Zgłosiło się do niej 40 zawodniczek. Bytowianka była rozstawiona w tym turnieju z nr 9/10, a trzeba też zaznaczyć, iż Aleksandra Treder w tej kategorii jest o rok młodsza i startuje pierwszy rok jako młodziczka. W swojej grupie eliminacyjnej miała do pokonania 3 rywalki, aby wyjść z grupy i awansować do najlepszej 10 w turnieju. Bytowianka pokonała kolejno rywalki z UKS Junior Wrzosowa Annę Praską w dwóch setach następnie reprezentantkę Czech Jindriska Andelova również w dwóch setach. Zaś w trzecim pojedynku grupowym, który decydował o dalszym awansie w turnieju Aleksandra Treder przegrała po walce z Amelią Bułat z KS Chojnik Jelenia Góra w trzech setach 21:12, 16:21, 15:21. Tym samym uplasowała się ostatecznie na miejscach od 11 do 20 w całym turnieju.

Jak ocenia ten ostatni pojedynek vice prezes klubu UKS Dwójka Bytów Krzysztof Treder, a zarazem tata utalentowanej zawodniczki Aleksandry, iż Oli w tym pojedynku zabrakło w decydujących momentach dokładności, tracąc seryjnie punkty, co powodowało nerwowość i niepewność w osiągnięciu sukcesu w tym meczu. 

Aleksandra Treder wystąpiła jeszcze w grze mieszanej z Mikołajem Firlej z KS Badminton Gdańsk i oboje nie mogą tego turnieju zaliczyć do udanych. W swojej grupie eliminacyjnej rozegrali trzy pojedynki, z czego dwa przegrali min. z parą rozstawioną z nr 3/4 i jeden wygrali, co uplasowało ich w stawce 14 par na miejscu 5-8.

Drugim bytowskim reprezentantem w tym turnieju był junior Paweł Szach, który zaprezentował się w grze pojedynczej i podwójnej z Antonim Jabłońskim z KS Badminton School Gdynia/Słupsk. Paweł może uznać ten turniej za udany, pomimo, iż na 7 rozegranych pojedynków 4 wygrał i trzy przegrał.

W grze pojedynczej wystartowało 26 zawodników, gdzie nasz badmintonista Paweł Szach nie musiał rozgrywać pojedynków eliminacyjnych, gdyż od razu wystartował w turnieju głównym, w którym grano systemem pucharowym. W pierwszej rundzie miał za rywala z UKS Bursztyn Gdańsk Wojciecha Kamińskiego wygrywając w trzech setach po 42 minutach spędzonych na boisku 15:21, 21:12, 21:17 i tym samym awansując do ćwierćfinału. W ćwierćfinale musiał zmierzyć się ze swoim starszym partnerem z gry podwójnej Antonim Jabłońskim z KS Badminton School Gdynia/Słupsk. Pojedynek ten trwał 52 minuty, toczył się w bardzo szybkim tempie, wymiany były bardzo długie w każdej z akcji, ale ostatecznie do półfinału awansował po trzech setach Antoni Jabłoński 21:19, 17:21 i 21:19. Ale trzeba również zaznaczyć, iż Pawła Szacha w pierwszym secie złapały skórcze w lewej nodze i potrzebna była pomoc medyczna. Może żeby nie to, to byłaby wygrana. Pawel Szach tym samym uplasował się na miejscach od 5-8.

W grze podwójnej w grupie eliminacyjnej bytowiak z partnerem Antonim Jabłońskim musieli rozegrać dwa pojedynki m.in. z zawodnikami z Ukrainy reperezetujacymi klub z UKS Victoria Łódź oraz z parą warszawsko - bieruńską. Niestety żaden z tych pojedynków nie odbył się z powodu braku nieobecności rywali, tym samym para Szach/Jabłoński bez gier awansowali do turnieju głównego. W pierwszej rundzie spotkali się z parą z UKS Bursztyn Gdańsk Wojciechem Kamińskim i Michałem Stępień wygrywając w dwóch setach 21:16 i na przewagi 23:21. A więc awansowali do półfinału i najlepszej czwórki w turnieju Grand Prix Polski. W grze o awans do finału musieli zmierzyć się z parą wyżej notowaną w rankingu Polskiego Związku Badmintona Maksymilianem Danielakiem (KKS Ruch Piotrków  Trybunalski) i Dawidem Perkowskim (UKS Hubal Białystok). Niestety para z Pomorza przegrała ten pojedynek, ale dopiero po trzech setach 21:17, 13:21, 12:21. W tych Grand Prix Polski tak jak na Igrzyskach Olimpijskich rozgrywane były pojedynki o trzecie miejsce. A więc przegrani z półfinałów stoczyli między sobą pojedynek o brązowy medal. W drugim półfinale przegranym była para rozstawiona z nr 1 w tym turnieju Kacper Górniak i Piotr Heinke z KS Chojnik Jelenia Góra. Niestety para z Jeleniej Góry zdobyła brązowy medal pokonując parę Szach/Jabłoński 21:14, 22:15. A więc parze z Pomorza zostało czwarte, to najbardziej nie lubiane miejsce przez sportowców, a medal był tak blisko. 

Do końca roku kalendarzowego zostały dla bytowskich badmintonistów do rozegrania dwa turnieje. Jeden punktowany w PZBad. w Polanowie oraz turniej dla wszystkich pasjonatów badmintona w Bytowie, który odbędzie się w dniach 10-11.12.2021 r., na który już zapraszają organizatorzy UKS Dwójka Bytów.
 
Wyniki Grand Prix Polski w Wesołej k/Warszawy
Kategoria młodzik
Gra pojedyncza dziewcząt
11-20 miejsce - Aleksandra Treder
Gra mieszana
5-8 miejsce - Aleksandra Treder z Mikołajem Firlej KS Badminton Gdańsk
 
Kategoria junior 
Gra pojedyncza chłopców
5-8 miejsce - Paweł Szach
Gra podwójna chłopców
4 miejsce - Paweł Szach z Antonim Jabłońskim z KS Badminton School Gdynia/Słupsk

Liczba odwiedzin: 343
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryNimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Przejdź do: Facebook
Przejdź do: Pozyskane dotacje
Zamknij