Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

Urząd Miejski
w Bytowie


Euzebiusz Marciniak


Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj
Euzebiusz Marciniak Euzebiusz Marciniak, urodził się w 1935 r. Od roku 1946 był mieszkańcem Bytowa. Całą swoją karierę zawodową, którą rozpoczął w 1955 r. w Powiatowym Komitecie Kultury Fizycznej i Turystyki w Bytowie, aż do czasu przejścia na emeryturę wiązał z pracą w instytucjach działających na rzecz sportu. Po służbowym przeniesieniu w 1957 r. do Bytowskiej Rady Powiatowej Ludowych Zespołów Sportowych ukończył kurs instruktora kolarstwa. Następnie przystąpił niezwłocznie do rejestracji w Polskim Związku Kolarskim sekcji kolarskiej funkcjonującej w założonym z jego inicjatywy Ludowym Klubie Sportowym „Baszta” w Bytowie. Spod jego „skrzydeł”, jako wychowawcy dzieci i młodzieży wyszła liczna rzesza kolarzy z najwybitniejszym jej przedstawicielem, jakim był olimpijczyk i wielokrotny reprezentant Polski na mistrzostwach i imprezach Europy i świata – Czesław Lang.

Euzebiusz Marciniak jest legendą bytowskiego kolarstwa. W całym środowisku sportowym Polski, Bytów i sekcja kolarska „Baszty” jest kojarzona nieodłącznie z jego nazwiskiem. Swoją działalnością sportową przyczynił się do promocji naszego miasta.

Jego drugą pasją, z której jest znany w Polsce i poza granicami kraju to szeroko pojęte kolekcjonerstwo. Zgromadził liczne zbiory m.in. znaczków pocztowych, monet, militariów, a także przedmiotów codziennego użytku z terenu Bytowa i okolic. Jego kolekcja związana jest w szczególności z działalnością bytowskich browarów, za którą otrzymał nagrody i wyróżnienie na wystawach krajowych. Kolekcje te są doskonałym uzupełnieniem profesjonalnych zbiorów naszego muzeum.

Euzebiusz Marciniak zmarł 5.12.2021 r.
Liczba odwiedzin: 4235
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryNimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Przejdź do: Facebook
Przejdź do: Pozyskane dotacje
Zamknij