Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

Czesław Lang


Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj
Czesław Lang Czesław Lang, urodził się w 1955 r. w Kołczygłowach. W pierwszym wyścigu kolarskim Czesław Lang wystartował w roku 1970. Wkrótce potem zapisał się do klubu kolarskiego „Baszta” w Bytowie. Już 6 lat później wystartował na olimpiadzie w Montrealu, gdzie na torze w jeździe drużynowej zajął miejsca 5-8. Na następnych igrzyskach w Moskwie zdobył tytuł wicemistrza olimpijskiego w wyścigu ze startu wspólnego. W amatorskiej karierze miał też inne wielkie sukcesy: srebrny i brązowy medal Mistrzostw Świata w drużynie. Był medalistą drużynowych mistrzostw świata kolarstwa szosowego – brązowy medal w 1977 w San Crisobal w Wenezueli, srebrny w 1979 w Valkenburg w Holandii, był wicemistrzem olimpijskim z Moskwy (1980), wielokrotnym mistrzem Polski i zwycięzcą Tour de Pologne w 1980 r.

W 1982 roku jako pierwszy kolarz z państw Europy Wschodniej przeszedł na zawodowstwo, gdzie ścigał się przez 10 lat, startując m.in. w Giro d'Italia i Tour de France. Był pierwszym zawodowcem w polskim kolarstwie (włoskie kluby GIS Gelati - Campagnolo i Del Tongo).

Po zakończeniu kariery sportowej założył Biuro Organizacji Imprez Sportowych Lang Team Sp. z o.o. w Warszawie zajmujące się organizacją największych imprez kolarskich w Polsce: Tour de Pologne, Grand Prix MTB i Pomorski Klasyk. Został także pierwszym, prywatnym animatorem kolarstwa polskiego. Z podupadającego Wyścigu Dookoła Polski, który długo był w cieniu Wyścigu Pokoju, uczynił imprezę rangi światowej Tour de Pologne, która po latach doświadczeń i sukcesów awansowała do rangi wyścigu o znaczeniu prestiżowym (Pro Tour).

Podczas Gali Mistrzów Sportu, będącej finałem 70 Plebiscytu „Przeglądu Sportowego” i TVP 1 na najlepszych sportowców Polski w 2004 roku, Czesław Lang odebrał statuetkę Championa przyznanego dla Tour de Pologne jako najlepszej imprezy sportowej 2004 roku. W warszawskiej Sali Kongresowej, za pośrednictwem TVP, dyrektor wyścigu podziękował wszystkim tym, którzy co roku przyczyniają się do organizacji narodowego touru. – Od 11 lat mogę liczyć na grono współpracowników – powiedział Lang, dodając że jego zamiarem jest promowanie nie tylko kolarstwa, ale i najpiękniejszych zakątków Polski. W tym roku Tour de Pologne został włączony do elitarnego cyklu ProTour. Tytuł „Imprezy Roku” Tour de Pologne zdobył po raz trzeci. Poprzednio wyścig był premiowany tym wyróżnieniem w roku 1995 i 1996.

Ponadto Czesław Lang ma w kolekcji jeszcze dwa Championy za promowanie sportu polskiego. Tour de Pologne i jego dyrektor Czesław Lang byli wielokrotnie nagradzani przez prestiżowe gremia:
  • TDP trzykrotnie otrzymał tytuł „Najlepszej Imprezy Sportowej Roku” w Polsce, w latach 1995, 1996, 2004,
  • w 1997 roku dyrektor Czesław Lang (Lang Team) dostał statuetkę Championa za promocję sportu polskiego,
  • w 1997 roku Kapituła Konkursu Polskiej Korporacji Menedżerów Sportu przyznała Czesławowi Langowi tytuł „Sportowego Menedżera 1997 roku”,
  • kolejne wyróżnienia to „Człowiek Sportu” dla Czesława Langa w 1999 roku, „Wektor 2003” dla Tour de Pologne od Konfederacji Pracodawców Polskich, Sportowo – Telewizyjne wydarzenie 2003 roku, Sportowe Wydarzenie 2004 roku – nagroda Dni Marketingu Sportowego.
W 1997 i 1998 roku Czesław Lang poprowadził trasę Tour de Pologne przez Bytów. Natomiast w 1999 i 2000 roku zorganizował w Bytowie jedną z edycji cyklu Grand Prix MTB. W latach 2004, 2005 i 2007 przeprowadził przez Bytów Międzynarodowy Wyścig Kolarski Pomorski Klasyk.

Poprzez organizację ogólnopolskich imprez sportowych w Bytowie wypromował Bytów i Ziemię Bytowską w całej Polsce, a nawet zagranicą. Informacje o wyścigu, trasie i miastach, w których przeprowadzano wyścig pojawiały się w mediach ogólnopolskich. Telewizja Polska (TVP 1, TVP 3, TV Polonia) jako właściciel praw telewizyjnych Tour de Pologne relacjonowała obszernie wydarzenia sportowe odbywające się m.in. na naszym terenie. Ponadto informacje o wyścigach pojawiały się wielu innych ogólnopolskich mediach: Polskie Radio Program 1, Ogólnopolski Dziennik Sportowy, prasa, Internet.

Czesław Lang, jako organizator wyścigów kolarskich niejednokrotnie pozytywnie wypowiadał się o Bytowie i okolicach. Twierdził, że ideą organizowania imprez kolarskich na naszym terenie było m.in. pokazanie walorów pięknej Ziemi Bytowskiej. Poprzez organizację imprez sportowych na naszym terenie przyczynił się do promowania zdrowego trybu życia i aktywnego spędzania wolnego czasu.



Liczba odwiedzin: 862
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góry



Nimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Przejdź do: Facebook
Zamknij