
2025
Bytowiacy na starej fotografii - XIII edycja
22 grudnia 2025
Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie zrealizowało projekt polegający na przygotowaniu wystawy oraz publikacji pt. „Bytowiacy na starej fotografii”.
Realizacja projektu rozpoczęła się w maju od zbiórki zdjęć na wystawę i do broszury „Bytowiacy na starej fotografii”. Na początku odbyły się liczne spotkania, rozmowy z potencjalnymi ofiarodawcami zdjęć. Był to intensywny okres poszukiwania ciekawych, zaskakujących, a czasami „całkiem zwykłych” fotografii osób z naszego regionu. Kolejny etap projektu to przygotowanie scenariusza wystawy, opieka merytoryczna pod względem historycznym nad wystawą i publikacją, obróbka zdjęć, wykonanie dużych kopii na wystawę, podpisy, przygotowanie wystawy oraz opracowanie graficzne i merytoryczne publikacji ze zdjęciami. Zebrano bardzo dużo zdjęć, z których wybrano ok. 100 na wystawę. Fotografie opatrzone są podpisami, kto się na nich znajduje i kiedy zostały wykonane. Informacje są zgodne z życzeniem ofiarodawców.
Otwarcie XIII wystawy „Bytowiacy na starej fotografii” odbyło się 11 grudnia o godz. 15.00 pod krużgankiem Domu Zakonnego czyli w przestrzeni podwórza bytowskiego zamku, gdzie zgromadzono wybrane fotografie. Po oficjalnym otwarciu uczestnicy udali się do sali portretowej Muzeum Zachodniokaszubskiego, gdzie odbyła się krótka prelekcja dotycząca tematyki ekspozycji. Jolanta Turzyńska opowiadała o zapoczątkowanym w 2011 r. projekcie. Zauważyła, że wraz z odchodzeniem ludzi starszych, znika część pamięci o naszym mieście. Po przez projekt postanowiła zachować ją dla przyszłych pokoleń. Fotografie to mgnienia z życia ofiarodawców i ich bliskich, czyli historia naszego miasta i jego mieszkańców w pigułce, tak mówi pomysłodawczyni ekspozycji Jolanta Turzyńska. Po raz kolejny ekspozycja znalazła się na zamkowym dziedzińcu przy wejściu do Muzeum Zachodniokaszubskiego. Stanęło tam 20 plansz, na których umieszczono ok. setki dawnych fotografii. Jak zauważył dyrektor, gros osób, które pojawiają się na dziedzińcu bytowskiego zamku, wcale swych kroków nie kieruje do muzealnych sal, ale z zainteresowaniem przygląda się materiałom prezentowanym na ekspozytorach, czyli wystawie pt. „Bytowiacy na starej fotografii”.
Wystawie towarzyszy darmowa publikacja, zawierająca wszystkie fotografie opatrzone podpisami. Broszura ze zdjęciami „Bytowiaków” w pierwszej kolejności przekazana została osobom, które przekazały zdjęcia na wystawę i do publikacji. A pozostałe egzemplarze są dostępne dla zwiedzających w Muzeum Zachodniokaszubskim. Realizacja zadania przyczynia się do pogłębienia i utrwalenia więzi międzypokoleniowych, zwiększenia integracji społeczności lokalnej, rozbudzania wszechstronnych zainteresowań historycznych i regionalnych, zagospodarowania czasu wolnego dla różnych grup wiekowych, które odwiedzają wystawę. Przygotowana wystawa i wydana publikacja jest świetną lekcją bytowskiej historii, przekazaną w łatwy, przystępny i ciekawy sposób, wpływa na rozwój wartości rodzinnych związanych z wartościami kulturowymi wspólnoty lokalnej.
Otwarcie XIII wystawy „Bytowiacy na starej fotografii” odbyło się 11 grudnia o godz. 15.00 pod krużgankiem Domu Zakonnego czyli w przestrzeni podwórza bytowskiego zamku, gdzie zgromadzono wybrane fotografie. Po oficjalnym otwarciu uczestnicy udali się do sali portretowej Muzeum Zachodniokaszubskiego, gdzie odbyła się krótka prelekcja dotycząca tematyki ekspozycji. Jolanta Turzyńska opowiadała o zapoczątkowanym w 2011 r. projekcie. Zauważyła, że wraz z odchodzeniem ludzi starszych, znika część pamięci o naszym mieście. Po przez projekt postanowiła zachować ją dla przyszłych pokoleń. Fotografie to mgnienia z życia ofiarodawców i ich bliskich, czyli historia naszego miasta i jego mieszkańców w pigułce, tak mówi pomysłodawczyni ekspozycji Jolanta Turzyńska. Po raz kolejny ekspozycja znalazła się na zamkowym dziedzińcu przy wejściu do Muzeum Zachodniokaszubskiego. Stanęło tam 20 plansz, na których umieszczono ok. setki dawnych fotografii. Jak zauważył dyrektor, gros osób, które pojawiają się na dziedzińcu bytowskiego zamku, wcale swych kroków nie kieruje do muzealnych sal, ale z zainteresowaniem przygląda się materiałom prezentowanym na ekspozytorach, czyli wystawie pt. „Bytowiacy na starej fotografii”.
Wystawie towarzyszy darmowa publikacja, zawierająca wszystkie fotografie opatrzone podpisami. Broszura ze zdjęciami „Bytowiaków” w pierwszej kolejności przekazana została osobom, które przekazały zdjęcia na wystawę i do publikacji. A pozostałe egzemplarze są dostępne dla zwiedzających w Muzeum Zachodniokaszubskim. Realizacja zadania przyczynia się do pogłębienia i utrwalenia więzi międzypokoleniowych, zwiększenia integracji społeczności lokalnej, rozbudzania wszechstronnych zainteresowań historycznych i regionalnych, zagospodarowania czasu wolnego dla różnych grup wiekowych, które odwiedzają wystawę. Przygotowana wystawa i wydana publikacja jest świetną lekcją bytowskiej historii, przekazaną w łatwy, przystępny i ciekawy sposób, wpływa na rozwój wartości rodzinnych związanych z wartościami kulturowymi wspólnoty lokalnej.























