Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

Winona

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

BYTOW BYWAY w amerykańskiej Winonie

6 listopada 2020
Bytów ma swoją ulicę w amerykańskim mieście partnerskim – Winonie w stanie Minnesota.
Z wnioskiem o nadanie Drugiej Ulicy od Olmstead do Mankato honorowej nazwy Bytow Byway, czyli w wolnym tłumaczeniu Malownicza Droga Bytów, wystąpili 17 sierpnia 2020 r. do Rady Miejskiej w Winonie Tim Breza i Michelle Alexander. To lokalni politycy, którzy wielokrotnie bywali w naszym mieście. Rada Miejska Winony przychyliła się do ich wniosku. Radni uzasadniali swój wniosek faktem, że przy tej ulicy swego czasu osiedliło się wielu emigrantów z Kaszub, a nadanie honorowej nazwy przyczyni się do podtrzymania pamięci o historii polskich imigrantów w Winonie.

W Winonie zwykle ulice mają numery i nie nadaje się tam nazw własnych, tak jak ma to miejsce w Polsce. Jest to zatem dla nas szczególne wyróżnienie. W jednym z domów przy ulicy Bytow Byway przez lata zamieszkiwał między innymi Hieronim Derdowski – kaszubski poeta, dziennikarz, wydawca prasy emigracyjnej w Stanach Zjednoczonych.

Bytow Byway to nie jedyna ulica na świecie, które została nazwana na cześć Bytowa. Nasze miasto zostało podobnie wyróżnione także w niemieckim Frankenbergu, gdzie jedną z ulic jest Bütower Straße.
 

Liczba odwiedzin: 373
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryNimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Przejdź do: Facebook
Przejdź do: Pozyskane dotacje
Zamknij