Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

Urząd Miejski
w Bytowie


Kalendarz wydarzeń

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj
{n_title2}

Promocja monografii w Płotowie

27 listopada 2023, 17:30
W poniedziałek, 27 listopada 2023 r. o godz. 17:30 w Zagrodzie Styp-Rekowskich w Płotowie odbędzie się promocja monografii "Granica polsko-niemiecka na Pomorzu (1920-1939): historia – pamięć – ślady w przestrzeni".
Celem interdyscyplinarnego projektu było zbadanie i opisanie procesu kształtowania oraz funkcjonowania granicy polsko-niemieckiej z lat 1920-1939 między dwiema częściami Pomorza: prowincją Pommern a województwem pomorskim. Granicę tę można obecnie określić mianem granicy fantomowej bądź też reliktowej, stąd też kolejnym ważnym celem projektu było zbadanie jakie „znaki” czy też „pozostałości” po tej granicy nadal funkcjonują w krajobrazie kulturowym Pomorza, a także w jaki sposób granica ta funkcjonuje w pamięci kulturowej mieszkańców tego regionu (jak się to przejawia w różnego rodzaju praktykach kulturowych oraz dyskursie publicznym). Istotnym celem było również zbadanie czy osoby mieszkające na dawnej granicy posiadają świadomość tego faktu, w jaki sposób się to ujawnia, czy jest ten fakt pielęgnowany, czy może raczej jest czymś wstydliwym? A więc jakie są postawy, a jednocześnie czy i jaka jest wiedza związana z dawną granicą? Czy są też podejmowane jakieś praktyki związane z jej upamiętnieniem?

Podmiot realizujący: Instytut Kaszubski (finansowany przez Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej z Opola)
Kierownik: prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński
Zespół badawczy:
- prof. dr hab. Wojciech Skóra
- dr Karolina Ciechorska-Kulesza
- dr Magdalena Sacha
- dr Bartosz Macikowski

Dla uczestników spotkania darmowy egzemplarz książki.

Liczba odwiedzin: 995
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryNimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Przejdź do: Facebook
Przejdź do: Pozyskane dotacje
Zamknij