Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

Urząd Miejski
w Bytowie


Kalendarz wydarzeń

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

XVII Zimowy Rajd Pomorski Stolemy - już w najbliższy weekend

12 stycznia 2024
To największa zimowa impreza wielodyscyplinowa na Pomorzu w dziedzinie turystyki pieszej, rowerowej, narciarskiej, kajakowej oraz motorowej organizowana corocznie od 15 lat przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze.
Serdecznie zapraszamy do zapisów na XVII Zimowy Rajd Pomorski Stolemy, który odbędzie się w dniach 12-14.01.2024 r. na terenie gminy Bytów.

Dla uczestników rajdu przygotowano trasy piesze (młodzieżową, rekreacyjną i długodystansową), a także trasy: rowerową, narciarską, kajakową i motorową oraz Imprezę na orientację. 

Warunki uczestnictwa:
- rajd jest imprezą turystyki kwalifikowanej wymagającą od uczestników odpowiedniego sprzętu i wyposażenia,
- osoby niepełnoletnie mogą brać udział tylko pod opieką i na odpowiedzialność osób dorosłych (1 opiekun na maksymalnie 15-osobową grupę niepełnoletnich),
- warunkiem przyjęcia na rajd jest nadesłanie karty zgłoszeń oraz wpłacenie wpisowego do 08.01.2024 r.,
- zgłoszenia po terminie przyjmowane będą jedynie w przypadku wolnych miejsc oraz bez gwarancji zabezpieczenia pełnych świadczeń,
- członkowie PTTK z aktualną legitymacją posiadają ubezpieczenie, pozostali uczestnicy ubezpieczają się we własnym zakresie.

Dzieci do lat 6 biorą udział w Rajdzie nieodpłatnie.
Mieszkańcy Gminy Bytów udział w trasach rajdowych mają nieodpłatnie (z wyjątkiem trasy kajakowej).

Szczegółowe informacje, w tym regulamin i karta zgłoszenia dostępne są na stronie internetowej organizatora.

Trasy rajdu
1) Trasa nr 1 piesza (Izabela Sobieraj)
Dzień I 12.01.2024r. (piątek) Zbiórka o godz. 09:50 przy SP 2 w Bytowie
Płotowo (Muzeum Szkoły Polskiej)– Jez. Duża Boruja – Sierzno - Bytów 14 km
Dzień II 13.01.2024r. (sobota) Start godz. 09:30
Bytów - Szlak Dzielnego Rycerza (Jezioro Jeleń) – Bytów 11km lub Udział w Ogólnopolskich Stolemowych Marszach na Orientację w Kategorii Młodzieżowej (3 etapy: 2 dzienne + 1 nocny 3x3pkt OInO)
Dzień III 14.01.2024r. (niedziela) Start godz. 10:00
Bytów – Rezerwat Przyrody ,,Las nad Jeziorem Mądrzechowskim” - Bytów 14km

2) Trasa nr 2 piesza (Iwona Linowska)
Dzień I 12.01.2024r. (piątek) Zbiórka o godz. 09:50 przy SP 2 w Bytowie
Płotówko – Zagroda Styp- Rekowskich – Piaszno Wybudowanie (Góra Lemana, Osada Gotów) – Siemierzycka Góra - Płotowo (Muzeum Szkoły Polskiej)– Jez. Duża Boruja – Sierżno – Bytów 23km
Dzień II 13.01.2024r. (sobota) Start godz. 09:30
Bytów - J. Rzepnica - J. Stary Staw - J. Głęboczko (Rezerwat przyrody J. Głęboczko, ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza Szlakiem bytowskich jezior lobeliowych) - J. Cechyńskie Małe (Rezerwat przyrody J. Cechyńskie Małe) - Rzepnica – Bytów 17km
Dzień III 14.01.2024r. (niedziela) Start godz. 10:00
Bytów - zabytkowy most z XIX w. nad Borują - Udorpie - Rezerwat przyrody ,,Las nad J. Mądrzechowskim” - J. Mądrzechowskie - Zamek Krzyżacki - Bytów13km

3) Trasa nr 3 piesza (Tomasz Dębski)
Dzień I 12.01.2024r. (piątek) Zbiórka o godz. 09:50 przy SP 2 w Bytowie
Niezabyszewo – J. Niezabyszewskie - Płotówko – Zagroda Styp- Rekowskich – Piaszno Wybudowanie (Góra Lemana, Osada Gotów) – Siemierzycka Góra - Płotowo (Muzeum Szkoły Polskiej)– Jez. Duża Boruja – Sierżno – Bytów 28km
Dzień II 13.01.2024r. (sobota) Start godz. 09:30
Bytów - J. Rzepnica - J. Cechyńskie Małe (Rezerwat przyrody J. Cechyńskie Małe) – J. Cechyńskie Wielkie – J. Pipionko – Gołczewo – Bytów 26km
Dzień III 14.01.2024r. (niedziela) Start godz. 10:00
Bytów - zabytkowy most z XIX w. nad Borują - Udorpie - Rezerwat przyrody ,,Las nad J. Mądrzechowskim” - J. Mądrzechowskie - Zamek Krzyżacki - Bytów13km

4) Trasa nr 4 rowerowa (Jarosław Kowalczuk)
Dzień I 12.01.2024r. (piątek) Zbiórka o godz. 10:00 przy SP 2 w Bytowie
Bytów – Udorpie – Ugoszcz – Pyszno – Rekowo – Płotowo – Niezabyszewo - Chomice - Bytów – 41 km
Dzień II 13.01.2024r. (sobota) Start godz. 10:00
Bytów - Niedarzyno- Osieki- Krosnowo- Gałąźnia Mała- Niepoględzie- Gostkowo- Bytów – 51 km
Dzień III 14.01.2024r. (niedziela) Start godz. 10:00
Bytów - Dąbrówka - Struszewo - Borzytuchom - Niedarzyno - Grzmiąca – Bytów 31 km

5) Trasa nr 5 kajakowa (Piotr Grabaszewski)
Dzień I 12.01.2024r. (piątek) Start godz. 10:00 przy SP 2 w Bytowie
Rzeka Bytowa na odcinku Grzmiąca – Osieki 11km
Dzień II 13.01.2024r. (sobota) Start godz. 10:00
Rzeka Słupia na odcinku Soszyca – Gołębia Góra 11km
Dzień III 14.01.2024r. (niedziela) Start godz. 10:00
Rzeka Łupawa na odcinku Zawiaty – Kozin 8km
Trasy spływów mogą ulec zmianie w zależności od warunków atmosferycznych. W przypadku znośnej pogody proponujemy fragmenty trzech malowniczych rzek w okolicy Bytowa. Każdy uczestnik trasy kajakowej bierze udział w spływie kajakowym na własną odpowiedzialność, zalecane jest doświadczenie kajakowe uczestnika. Istnieje możliwość płynięcia w kajakach 1 lub 2 osobowych jednakże w przypadku chęci płynięcia w załodze 2 osobowej należy zgłosić się z partnerem/ partnerką na spływ. Obsługę spływu zapewni firma ekajaki.pl z Bytowa.

6) Trasa nr 6 narciarska (Dorota Betcher, Ryszard Betcher)
Dzień I 12.01.2024 r. (piątek) Zbiórka o godz. 09.50 przy SP 2 w Bytowie Płotówko – Płotowo – Niezabyszewo Wybudowania - Sierzno – Bytów 14 km
Dzień II 13.01.2024 r. (sobota) Zbiórka przy autach organizatorów przed SP 2 o godz. 10.00 Parking Gołębia Góra – Soszyca – Leśno - Sarniak - Parking Gołębia Góra 17 km Dojazd oraz powrót autem ok. 10 km
Dzień III 14.01.2024 r. (niedziela) Start godz. 10.00 Bytów - Rzepnica Wybudowania - rezerwat „Jezioro Głęboczko” - rezerwat „Jezioro Cechyńskie Małe” – Mądrzechowo „Zielone Wzgórza” – Bytów 14 km

7) Trasa nr 7 motorowa (Marek Włodarczyk)
Rajd Motorowy został zarejestrowany przez KTM ZG PTTK w Harmonogramie Imprez Motorowych pod nr …………/24 o randze klubowej
Dzień I 12.01.2024r. (piątek)
Każda załoga lub indywidualista, który zmierza na Rajd Stolemy w Bytowie przejeżdża przez punkty kontrolne uzyskując potwierdzenie.
Punkty kontrolne to:
- Żukowo – Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny,
- Kościerzyna – Muzeum Kolejnictwa,
- Bytów – Muzeum Zachodniokaszubskie,
Dzień II 13.01.2024r. (sobota)
Bytów – Rekowo (kościół) – Płotowo (Muzeum Szkoły Polskiej) – Gałąźnia Mała (elektrownia wodna) – Gołębia Góra (rezerwat przyrody) - Bytów
Dzień III 14.01.2024r. (niedziela)
W trakcie powrotu do domu trasa indywidualna w zależności od miejsca zamieszkania (koszty biletów wstępu ponosi uczestnik Rajdu).
W bazie rajdu zostanie przeprowadzony test wiedzy ze znajomości „Prawa o ruchu drogowym” (do 10 pkt) i zasadach udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej (do 10 pkt), Sympatykom Turystyki Motorowej w trakcie dojazdu do Bytowa jak również powrotu do miejsc zamieszkania/pobytu proponujemy zaplanować zwiedzanie atrakcyjnych miejsc kulturowych, historycznych, jak również i turystycznych - potwierdzając swoją obecność pieczątką lub zdjęciem.

8) Ogólnopolskie Stolemowe Marsze na Orientację (Jarosław Kabuła, Dobromir Kabuła, Ziemowit Kabuła)
Marsze zostaną rozegrane w następujących kategoriach (warunkiem zbudowania tras w każdej z wymienionych kategorii jest zgłoszenie w terminie pierwotnym co najmniej 5 zespołów)
· TP – trasa łatwa, dedykowana dla osób rozpoczynających swą zabawę z mapą; zespoły 1-5 osobowe. Spośród uczestników w tej kategorii zostanie wyłoniona kategoria TD (zespoły składające się z osób urodzonych w roku 2010 lub później) – pod warunkiem startu minimum 3 takich zespołów.
· TT – trasa nieco trudniejsza, wymagająca już odrobinę obeznania z mapą (poruszanie się na azymut); zespoły 1-3 osobowe. Spośród uczestników w tej kategorii zostanie wyłoniona kategoria TM (zespoły składające się z osób urodzonych w latach 2007 - 2009) – pod warunkiem startu minimum 3 takich zespołów.
· TU – trasa trudna, dla znawców, którzy z takich czy innych względów nie chcą zmierzyć się z trasą bardzo trudną; zespoły 1-2 osobowe. Spośród uczestników w tej kategorii zostanie wyłoniona kategoria TJ (zespoły składające się z osób urodzonych w latach 2003 - 2006) – pod warunkiem startu minimum 3 takich zespołów.
· TZ – bardzo trudna, wymagająca wspięcia się na wyżyny orienteringu; zespoły 1-2 osobowe.
Etapy: (sędziowanie zgodne z regulaminem KinO ZG PTTK) · 2 etapy dzienne dla wszystkich kategorii (2 x 3 pkt do OinO) + „dojściówka” (1 x 1 pkt do OinO) z bazy na start (mini-Ino bardziej w wersji humorystycznej), · 1 etap nocny dla kategorii TT, TU, TZ (1 x 3 pkt do OinO) + „dojściówka” (1 x 1 pkt do OInO)
Etapy dodatkowe (dla wszystkich uczestników rajdu bez względu na pokonywaną trasę): · trasa krajoznawcza po Bytowie (1 pkt do OinO) – możliwość pokonania trasy przez cały czas trwania rajdu, jednak w klasyfikacji uwzględnione zostaną jedynie karty oddane do sekretariatu do godziny 20-tej w sobotę (13 stycznia),
· trasa mini-Ino na terenie bazy (o ile nie wyczerpią się moce organizatorów) planowane jako zabawa nocna, 12/13 stycznia, (1 pkt do OInO)

Uczestnicy zgłoszeni na Ogólnopolskie Stolemowe Marsze na Orientację w dniu 12 i 14 stycznia 2024r. mogą uczestniczyć w innych trasach rajdowych. Należy dopisać udziały w trasach w karcie zgłoszenia. W przypadku wyboru trasy kajakowej w pozostałe dni (piątek, niedziela) należy skontaktować się z organizatorami w celu ustalenia wpisowego.
Należy zabrać kompas i latarkę.

Liczba odwiedzin: 2063
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góry



Nimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Przejdź do: Facebook
Przejdź do: Pozyskane dotacje
Zamknij