Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

8. Stanisław Roszak


Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj
Ksiądz Stanisław Roszak posługę duszpasterską rozpoczął w 1961 roku w parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Bytowie, która obejmowała okoliczne wioski, a od 1994 roku w Parafii św. Filipa Neri w Bytowie. Przez wiele lat służył wsparciem moralnym i duchowym nauczycielom oraz uczniom. Był bardzo aktywnym opiekunem młodzieży i ministrantów.

Był współinicjatorem budowy kościoła filialnego pw. Św. Wojciecha w Dąbrówce w 1988 r. oraz kościoła p.w. Najświętszego Serca Jezusa w Gostkowie w 1990 r. systemem gospodarczym. Dzięki swym zdolnościom organizacyjnym i bezinteresownemu zaangażowaniu, sukcesywnie zdobywał środki finansowe na potrzeby budowy kościołów. Swą charyzmą i zapałem mobilizował mieszkańców Gostkowa i Dąbrówki oraz parafian bytowskich do prac porządkowych i budowlanych przy budowie kościołów.

Ksiądz Stanisław Roszak jest znanym i bardzo cenionym kapelanem w środowisku pszczelarskim w gminie Bytów. Aktywnie udziela się na rzecz Miejsko-Gminnego Koła Pszczelarzy w Bytowie. Jest również pasjonatem pszczelarstwa.

W czasie pełnienia posługi kapłańskiej dał się poznać jako dobry pasterz, zyskując wśród wiernych duże uznanie. Cieszył się wśród młodzieży dużą popularnością i znany był m.in. z organizowania wycieczek w plenerze.

„Za odważne głoszenie prawdy w patriotycznych kazaniach, szczególnie w okresie stanu wojennego. Opiekę nad krzyżami zawieszonymi w kaplicy w Gostkowie” otrzymał Honorową odznakę XXXV-lecia NSZZ Solidarność przy POLMOR w Bytowie w 2015 r. Za swoją działalność duszpasterską otrzymał w 2016 roku „Medal księdza Dzierżonia”, a za działalność na rzecz pszczelarstwa „Medal Złota Pszczoła” w 2000 roku.
 

Liczba odwiedzin: 152
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryNimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Przejdź do: Facebook
Zamknij