Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

6. Wacław Pomorski


Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj
Wacław Pomorski - nauczyciel plastyki w kilku bytowskich szkołach. Od 1975 r. prowadził pracownię plastyczną w Bytowskim Domu Kultury. Niezależnie od pracy pedagogicznej i instruktorskiej uprawiał też własną twórczość malarską i graficzną. Swoje prace artystyczne i twórcze często prezentował na różnych wystawach oraz spotkaniach autorskich.

Od września 1980 r. był członkiem Prezydium Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ Solidarność w Bytowie. Pod koniec lat 80 był współpracownikiem podziemnego pisma „OKO” Międzyregionalnej Komisji Koordynacyjnej Pomorza Środkowego Koszalin-Słupsk.

W latach 1989-1990 był redaktorem „Biuletynu Bytowskiego” oraz w latach 1991-1993 przewodniczącym Regionalnego Ruchu Komitetu Obywatelskiego Solidarność w Słupsku.

Pan Wacław Pomorski jest członkiem Związku Literatów Polskich oraz laureatem Międzynarodowego Konkursu na Exlibris organizowanego przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Obecnie prowadzi Klub Literacki „Wers”, który skupił wokół siebie lokalnych twórców.

Autor wielu tomików poezji oraz książek: „Imię Boga mojego” (1996), „Maranatha” (1999), „Czas gasnącego słońca” (2003), „Kaszëbsko miłota” (2005), „W stronę światła” (2012) i „Życie - nurt rzeki” (2012), „Wiersze z dna serca” (2013). W roku 2000 opublikował dzienniki z okresu stanu wojennego pt. „W cieniu komuny - zapiski na gorąco” i w 2013 „Z cienia komuny” – zapiski na gorąco, tom II.

Za zasługi w dokumentowaniu i popularyzowaniu historii Polski w stanie wojennym oraz działalność związkową i opozycyjną w 2007 r. został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Pan Wacław Pomorski był skromnym artystą, rozmiłowanym w swoim mieście Bytów i ziemi kaszubskiej, co odzwierciedlał nie tylko w obrazach, ale także w poezji. Pan Wacław był również zaangażowanym działaczem społecznym jak i Kaszubą o wielu zasługach na rzecz lokalnej społeczności i kaszubskiej Tatczezny.

Pan Wacław Pomorski zmarł 16.01.2021 r.

Liczba odwiedzin: 163
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryNimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Przejdź do: Facebook
Zamknij