Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

Urząd Miejski
w Bytowie


2. Maria Prondzińska


Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj
Pani Maria Prondzińska od dzieciństwa związana jest z Ziemią Bytowską, wnuczka Jana Styp – Rekowskiego – zasłużonego działacza na rzecz krzewienia polskości na Pomorzu.
Była aktywnym i wieloletnim działaczem Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Bytowie i jednym z inicjatorów jego reaktywacji w latach osiemdziesiątych. W latach 1991 – 1996, 2000-2007 pełniła funkcję prezesa zarządu tego Zrzeszenia.
W czasie pełnienia funkcji prezesa była między innymi inicjatorką:
  • nadania dla miasta Bytów imienia św. Katarzyny Aleksandryjskiej,
  • umieszczenia w kościele św. Jerzego w Bytowie tablicy upamiętniającej Szymona Krofeya oraz nadania nazwy dla placu Szymona Kroefeya,
  • umieszczenia w kościele św. Mikołaja w Niezabyszewie tablicy upamiętniającej ks. Józefa Styp-Rekowskiego,
  • postawienia z okazji 650-lecia Miasta Bytowa obelisku upamiętniającego działalność Związku Polaków w Niemczech przed Szkołą Podstawowa nr 1 w Bytowie, przy ul. Młyńskiej.
Pani Maria była również inicjatorką organizowanych „Przeglądów twórczości kaszubskiej” na Ziemi Bytowskiej od 1993 roku oraz na Ziemi Kościerskiej i Kartuskiej od 2001 roku, a także postawienia pomnika Chrystusa Zbawiciela na placu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Bytowie.
Pani Maria Prondzińska była wiceprzewodniczącą zarządu społecznego komitetu budowy pomnika Jana Pawła II w Bytowie oraz osobiście zaangażowała się w inicjatywę nadania nazwy ronda  Związku Polaków w Niemczech ze znakiem rodła.
Przez kilka kadencji była ławnikiem Sądu Karnego i Rodzinnego w Bytowie.
Pani Maria Prondzińska obecnie aktywnie współpracuje z młodzieżą Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bytowie, dzieląc się swoją wiedzą na temat historii Związku Polaków w Niemczech oraz Polaków trwających w polskości na Ziemi Bytowskiej w okresie międzywojennym.
Jest czynnym i długoletnim działaczem samorządu mieszkańców, cieszy się szacunkiem i uznaniem społeczeństwa bytowskiego.
 
Za swoją działalność społeczną i zawodową otrzymała wiele odznaczeń, wyróżnień i medali, m.in.:
  1. Odznakę Honorową „Za zasługi dla Województwa słupskiego (1986)
  2. Odznakę „Zasłużony pracownik rolnictwa” (1987)
  3. Medal pamiątkowy „Za zasługi dla województwa słupskiego” (1995)
  4. Medal pamiątkowy „650-lecia Miasta Bytowa” (1996)
  5. Medal pamiątkowy „660-lecia Miasta Bytowa” (2006)
  6. Srebrny Krzyż Zasługi (2006)
  7. Honorowy Medal 50-lecia Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego (2006)
  8. Bytowiak Roku 2007 (2008)
  9. Medal Lecha Bądkowskiego (2009) – za działalność na rzecz rozwoju Ziemi Bytowskiej.


Liczba odwiedzin: 3092
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góry



Nimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Przejdź do: Facebook
Przejdź do: Pozyskane dotacje
Zamknij