Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

28. Małgorzata Ryś – Kiełtyka


Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj
Pani Małgorzata Ryś – Kiełtyka, doktor nauk historycznych, jest nauczycielką historii i wiedzy o społeczeństwie w Liceum Ogólnokształcącym im. Bojowników o Polskość i Wolność Ziemi Bytowskiej w Bytowie. Od początku swojej pracy nauczycielskiej uczy młodzież historii bohaterów ziemi bytowskiej. W celu przekazania szerokiej i rzetelnej historii okresu międzywojennego, systematycznie organizuje różnego rodzaju spotkania dla młodzieży, przez co zgłębia ich wiedzę na temat szkół polskich działających na naszym terenie w okresie 20-lecia międzywojennego, przedstawiając dokładnie sylwetki lokalnych działaczy: Jana Styp-Rekowskiego, Bernarda Werry, Antoniego Szroedera czy też Franciszka Cysewskiego.

Organizuje wystawy poświęcone działalności niepodległościowej Związku Polaków w Niemczech i akademie upamiętniające odzyskanie niepodległości a także przeprowadza wykłady na temat stosunków polsko-niemieckich po zakończeniu I wojny światowej. Mocno związana z Zagrodą Styp-Rekowskich w Płotowie promuje jej istnienie i działalność poprzez organizowanie lekcji edukacyjnych dla młodzieży szkolnej.

Pani Małgorzata wydała „Vademecum Walki o Polskość Ziemi Bytowskiej” w 2011 roku i w 2015 została wydana publikacja „Przed 1945 Po. Wspomnienia mieszkańców ziemi bytowskiej”, której współautorką jest Pani Małgorzata Ryś – Kiełtyka.

Pani Małgorzata Ryś – Kiełtyka jest człowiekiem utalentowanym, z wielkim zaangażowaniem wykorzystującym swoją wiedzę dla dobra Małej Ojczyzny – Bytowa.
 

Liczba odwiedzin: 159
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryNimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Przejdź do: Facebook
Zamknij