Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

1. Inga Mach


Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj
Pani Inga Mach znana i ceniona hafciarka bytowska, dała się poznać nie tylko jako ludowy twórca i krzewiciel kaszubskiego rękodzieła, ale także jako wielki pasjonat fotografii i kolekcjonerka starych aparatów fotograficznych. Zawodowo związana była z fotografią. Od wielu lat artystka wspiera czynnie swoją twórczą pracą kaszubskie zespoły folklorystyczne z Bytowa i Tuchomia, współpracuje z miejscowymi parafiami katolickimi.
         W roku 2003 opublikowała w roczniku muzealnym artykuł poświęcony kaszubskiemu strojowi ludowemu. W artykule zawarła nie tylko rys historyczny i stan badań etnograficznych na temat tradycyjnego ubioru kaszubskiego, ale zawarła w nim wiele osobistych refleksji wynikających z doświadczenia i działalności hafciarskiej i krawieckiej w duchu regionalnym.
         Pani Inga Mach aktywnie uczestniczy w życiu mieszkańców chętnie dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem zarówno na temat haftu jak i fotografii. Jest pełna inwencji, bez reszty oddana sprawie podtrzymywania tradycji lokalnej kultury. Była wykonawcą i fundatorem sztandaru Gminy Bytów, którego uroczyste przekazanie nastąpiło 25 listopada 2012 roku.
Za swoją działalność społeczną, kulturalną i zawodową została wyróżniona wieloma odznaczeniami i medalami, m.in.:
  1. Odznaką HONOROWĄ PCK IV stopnia – (1980)
  2. Odznaką HONOROWĄ PCK III stopnia – (1987)
  3. Odznaką HONOROWĄ PCK III stopnia – (1993)
  4. SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI (1993)
  5. Medalem ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTA (1994)
  6. Medalem STOLEMA (1999)
  7. Odznaką HONOROWĄ PCK II stopnia – (2008)
  8. ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI (2011)


Liczba odwiedzin: 183
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góryNimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Przejdź do: Facebook
Zamknij