Sobota, 4 lutego 2012 r. Imieniny obchodzą: Weronika, Mariusz, Andrzej
W SKRÓCIE:

Muzeum Zachodnio-Kaszubskie w Bytowie

Muzeum Zachodnio-Kaszubskie w Bytowie
ul. Zamkowa 2, 77-100 Bytów
tel.:(59) 822-26-23
sekretariat@muzeumbytow.pl
www.muzeumbytow.pl


Muzeum Zachodnio-Kaszubskie w Bytowie mieści się w pokrzyżackim zamku usytuowanym na masywnym wzgórzu w centrum miasta. Muzeum zajmuje najstarszą część zamku: północne gotyckie skrzydło - Dom Zakonny, Basztę Młyńską i mury kurtynowe.

Muzeum Zachodnio-Kaszubskie Muzeum zostało utworzone staraniem władz powiatowych w styczniu 1972 roku. Powołana do życia placówka przejęła gromadzone od kilku lat przez Społeczny Komitet Organizacyjny zabytki z terenu Kaszub Bytowskich, które stały się zalążkiem zbiorów. Na parterze, gdzie w średniowieczu mieściły się pomieszczenia gospodarcze (browar, kuchnie, piekarnia, magazyny żywnościowe i mieszkania dla służby), obecnie znajduje się stała wystawa etnograficzna, prezentująca kulturę materialną Kaszubów Bytowskich. W pierwszej sali mieści się ekspozycja poświęcona zajęciom rolniczo-hodowlanym. Następne sale poświęcone są zajęciom pozarolniczym: łowiectwu, zbieractwu i rybactwu oraz sale związane z rzemiosłem wiejskim: kowalstwem, kołodziejstwem, stolarstwem i tkactwem. Ostatnia sala, to miejsce ekspozycji mebli i sprzętów domowych.

Na pierwszym piętrze Domu Zakonnego, w czasach krzyżackich znajdowały się pomieszczenia reprezentacyjne: kaplica, refektarz i dormitorium, obecnie w jednej z sal prezentowana jest kolekcja sztuki sakralnej, wśród której znalazły się elementy XVII- wiecznego wyposażenia kościoła św. Jerzego w Bytowie (epitafia, chrzcielnica, ławy kolatorskie), kolekcja rzeźby, na szczególną uwagę zasługuje przedstawienie św. Anny. Pośród mebli zgromadzonych w muzeum do najciekawszych należy: dwudrzwiowa szafa gdańska z warsztatu Johana Christiana Augerera datowana na 1772 rok. Salę myśliwską wypełniają poroża, zaś w sali portretowej wiszą wizerunki książąt pomorskich związanych z Ziemią Bytowską autorstwa Karoliny Szyman-Piórkowskiej. Na drugim piętrze organizowane są wystawy czasowe, a w narożnej baszcie wiszą zbroje i biała broń. Atrakcją zamku są wąskie korytarze, kręte schodki i dwupoziomowe ganki strażnicze oplątujące Dom Zakonny oraz mur kurtynowy.

Więcej informacji:
www.muzeumbytow.pl







Wyszukaj w serwisie
Kalendarz imprez

Luty 2012
PnWtSrCzwPtSoNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829

Oferty inwestycyjne

Solary

Powiat Bytowski
Partnerstwo Dorzecze Słupi
Odkryj Pomorze
Biblioteka Miejska