Środa, 8 września 2010 r. Imieniny obchodzą: Maria, Nestor, Radosław
W SKRÓCIE:

Tablica upamiętniająca miejsce kaźni

2010-02-16


Tablica upamiętniająca miejsce kaźni
Ryszard Sylka, burmistrz Bytowa podjął szereg działań zmierzających do zamieszczenia na zamku w Bytowie tablicy upamiętniającej istniejący w tym miejscu obóz przejściowy utworzony przez Armię Czerwoną dla mieszkańców Ziemi Bytowskiej.

Uroczystość zamontowania tablicy na bytowskim zamku zaplanowana została na 8 marca 2010 r. Treść inskrypcji burmistrz skonsultował z Bernardem Matheą – dyrektorem Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Andrzejem Przewoźnikiem – sekretarzem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Po nieznacznych korektach treść inskrypcji brzmi:

„W tym miejscu
w okresie od marca do czerwca 1945 roku
mieścił się obóz przejściowy NKWD
dla mieszkańców Ziemi Bytowskiej.
Niewinnym ofiarom,
które straciły życie na skutek wycieńczenia,
głodu i terroru sowieckiego.

Bytów, marzec 2010 r.”

Do powyższej treści uwag nie wniósł Powiatowy Bytowski Związek Ludności Pochodzenia Niemieckiego. Obecnie oczekujemy na wyrażenie opinii przez Radę Miejską w Bytowie oraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział w Bytowie.

Odsłonięcie tablicy odbędzie się 8 marca o godz. 11.00. Wszyscy uczestnicy tej uroczystości będą mieli okazję wziąć udział w konferencji, podczas której referaty wygłoszą dr Krzysztof Bukowski, prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Szczecinie oraz Benedykt Reszka, autor książki „Czas zła”, opisującej wydarzenia, które miały miejsce na bytowskim zamku po wkroczeniu w 1945 roku Armii Czerwonej do Bytowa.

Wyszukaj w serwisie

Kalendarz imprez

Wrzesień 2010
PnWtSrCzwPtSoNd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

Newsletter
Zaprenumeruj nasz newsletter. Wpisz swój adres e-mail:

Zapisz Usuń

Bytowskie Centrum Kultury
Muzeum Zachodnio-Kaszubskie
Powiatowy Urząd Pracy w Bytowie
Powiat Bytowski
Partnerstwo Dorzecze Słupi