Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

Urząd Miejski
w Bytowie


Kalendarz wydarzeń

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Promocja książki

20 grudnia 2016, 19:00
Miejsce: Restauracja Młyn w Bytowie ul. Wolności 15
Zapraszamy na promocję albumu Jerzego Saldata „Bytów i okolice we wspomnieniach mieszkańców”, która odbędzie we wtorek, 20 grudnia 2016 r. o godz. 19:00 w restauracji Młyn w Bytowie.
Jest to czwarty album autora. Wcześniejsze pozycje to: „Bytów i okolice na starych pocztówkach” (2004),  „Bytów dwa oblicza miasta” (2006) oraz „Był niegdyś Bytów” (2011).

Album „Bytów i okolice we wspomnieniach mieszkańców” zawiera 200 stron i ponad 30 wspomnień osób żyjących i urodzonych do 1945 roku w Bytowie m.in. córki browarnika L. Herra, czy prof. Nauk Sztuk Pięknych w Berlinie Hansa - Joachima Schillera, jak również syna pastora kościoła pw. św. Elżbiety stojącego na rynku.

Wspomnienia dotyczą ich życia w Bytowie i okolic do 1945 roku jak również ucieczki wiosną 1945 roku. Oprócz wspomnień jest bardzo duża ilość zdjęć autorów tych wspomnień (z archiwum rodzinnego) jak również pocztówek.

Fragmenty wspomnień
Lieselotte Herr–Schmeling
...W tym czasie około 80 m od budynku mieszkalnego i z głębokości 5-6 m wyrastał browar. Na jego teren wjeżdżało się od strony tzw. Góry Piwnej, łączącej ul. Lęborską z podwórzem browaru. W zabudowie browaru mieściła się potężna, wystająca część budynku z bramą wjazdową na górę i budynkiem mieszkalnym. Wewnątrz stały w rzędzie wszystkie wozy, od drabiniastych po lando (4-osobowy powóz z opuszczaną na dwie strony budą). W sąsiednich pomieszczeniach wytwarzana była woda mineralna i lemoniada oraz ściągano do butelek piwo. Ten ciąg produkcyjny zyskał niegdyś renomę, a to dla tego, że swego czasu pracowała tu najmłodsza córka cara – Anastasia1. Przybyło wówczas do Bytowa wielu dziennikarzy i gapiów. Było to za czasów mojego ojca, i za moich też. Znakiem firmowym browaru stał się jego... komin. Tak wysoki, że widać go było z daleka…

Ulubiony cel wycieczek bytowian
...Karlstal składał się z domu mieszkalnego z restauracją i niższą salą oraz strzelnicy z przylegającym pomieszczeniem. Duży ogród obsadzony był drzewami owocowymi. Wiosną było tu szczególnie pięknie. Cały teren malowniczo otaczały wzgórza, z najwyższym punktem Górą Zamkową, 160 m n.p.m. Jednym ze słynnych specjałów restauracji, znanym w całej okolicy, były gofry. Uprzywilejowani goście otrzymywali je jeszcze ciepłe. Drugą specjalnością były świeże kurczaki specjalnie przyrządzone przez kucharkę panią von Jazdzewski z Bytowa. Z tyłu za lokalem była mała hodowla kur. Parzona, grubo zmielona kawa była szczególnie smaczna. Paniom serwowano „Korn z punktem” (małą wódkę z dodatkiem), zaś mężczyznom tylko Korn (małą wódkę)…

Wspomnienia o Bytowie
…Ojciec mojej mamy, Gottfried Thimm, słuchał często, pomimo zakazu, angielskiej rozgłośni BBC. W stacji tej mówiono o zbliżającej się do Pomorza armii sowieckiej. Dziadek ponaglał mojego ojca, aby jak najprędzej zabrał mnie z Bytowa do domu. O ile sobie przypominam, ojciec musiał uzyskać wpierw u burmistrza pisemną zgodę na zabranie mnie. W ten sposób chciano zapobiec masowej ucieczce ludzi.
Podróż powrotna z ojcem była dla mnie kolejnym przeżyciem. Pociąg miał wagony dla żołnierzy oraz wagony dla osób cywilnych. Ojciec zabrał mnie oczywiście do tych przeznaczonych tylko dla funkcjonariuszy wojskowych. Podczas kontroli schowałem się pod ławkę. Buty żołnierzy zakryły mnie i w ten sposób dotarłem do Dortmundu…

Liczba odwiedzin: 4064
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góry



Nimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Przejdź do: Facebook
Przejdź do: Pozyskane dotacje
Zamknij