Oficjalny portal Urzędu Gminy w Bytowie

Urząd Miejski
w Bytowie


Likwidacja barszczu Sosnowskiego na terenie gminy Bytów

Powiększ tekst Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

Podsumowanie prac związanych z likwidacją Barszczu Sosnowskiego

27 listopada 2017
W październiku bieżącego roku został zakończony drugi cykl zabiegów zwalczania Barszczu Sosnowskiego na wybranych terenach w gminie Bytów. Usługa jest wykonywana w ramach zadania wieloletniego (2016-2019) pn.; „Likwidacja Barszczu Sosnowskiego na terenie gminy Bytów” realizowanego w ramach Konkursu na zadania z zakresu ochrony przyrody województwa pomorskiego, organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Zakres prac w bieżącym roku obejmował:
  • inwentaryzację roślin oraz niszczenie roślin poprzez stosowanie herbicydów, koszenie oraz wykopanie wraz z systemem korzeniowym małych roślin rosnących w pobliżu cieków wodnych (w zależności od fazy wzrostu);
  • wykonanie kontroli wszystkich nowych stanowisk rozpoznanych w sezonie i w razie konieczności zastosowano oprysk;
  • stwierdzenie rozprzestrzeniania się rośliny we wcześniej zinwentaryzowanych lokalizacjach np. w Mądrzechowie oraz pojawienie się roślin w nowych lokalizacjach tj. przy nasypie kolejowym w Pomysku Wielkim, przy ul. Armii Krajowej w Bytowie oraz w Niezabyszewie.
  • rozszerzenie zakresu oprysków o nowe lokalizacje. 
W drugim roku niszczenia Barszczu Sosnowskiego na terenach zinwentaryzowanych zaobserwowano, że gatunek w obrębie stanowisk utrzymuje się. Mimo cyklicznie stosowanych zabiegów, nadal obserwuje się odrastanie roślin. Dorosłe osobniki usychają po zastosowaniu środków chemicznych, jednak w ich miejscu odnawiają się nowe rośliny. Przyczyną odnawiania się i rozprzestrzeniania roślin jest najprawdopodobniej „bank nasion” w glebie oraz rozprzestrzenianie nasion wraz z opadami (szczególnie na skarpach i zboczach).

Tegoroczna pogoda niestety sprzyjała rozprzestrzenianiu się barszczu. Mając na uwadze trudności w zwalczaniu rośliny i długoletni cykl jej usuwania, a także szerokie spektrum możliwości adaptacyjnych rośliny do różnych warunków bytowania i rozmnażania, na oczekiwany rezultat likwidacji barszczu należy poczekać jeszcze kilka sezonów wegetacyjnych. Sprzyjać temu będzie fachowość wykonania usługi oraz cykliczność stosowanych zabiegów.

Kolejny cykl niszczenia rośliny inwazyjnej  już wiosną 2018 r.

Dlaczego barszcz Sosnowskiego jest groźny?

  • przyczynia się do degradacji środowiska naturalnego, jest inwazyjnym gatunkiem zagrażającym rodzimej roślinności;
  • jest trudny do zwalczenia - duża liczba nasion jest zdolna do kiełkowania nawet po upływie kilku lat spędzonych w glebie;
  • olbrzymia ilość nasion produkowanych przez jedną roślinę może prowadzić do jej ekspansji w całej okolicy;
  • roślina nawet po złamaniu pędu kwiatowego potrafi wykształcić gotowe do kiełkowania nasiona;
  • rozprzestrzenia się wyjątkowo szybko - nasiona mogą być przenoszone przez wiatr (choć na niewielkie odległości) i wodę;
  • może rosnąć praktycznie wszędzie - przy torach kolejowych, w przydrożnych rowach, na pastwiskach, łąkach;
  • a przede wszystkim: wywołuje bolesne i trudno gojące się oparzenia na ciele człowieka, złe samopoczucie a nawet groźne reakcje alergiczne.

Zadanie jest dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku: www.wfos.gdansk.pl.


Liczba odwiedzin: 3538
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góry



Nimfa Kompleks Basenowo-RekreacyjnyMUZEUM ZACHODNIOKASZUBSKIE W BYTOWIEBiblioteka Miejska w BytowieStrategia Rozwoju Województwa Pomorskiego 2020Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Dorzecze SłupiWyślij pocztówkęPUP BytówStarostwo Powiatu BytowskiegoWodociągi noweRLGRBIZNES.GOVBPPGrobonetWojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Stopka

Przejdź do: Facebook
Przejdź do: Pozyskane dotacje
Zamknij